Novinky Denní aktuality Program Pro návštěvníky Blog LFŠ O festivalu Ke stažení Partneři Kontakty

Hlavní pořadatel


Asociace českých filmových klubůHlavní partneři


 
Navigace:   Denní aktuality   >>   23.7.2010

Denní aktuality - 23.7.2010

Zprávy z LFŠ běží od 24.7. každý večer na programu ČT2.

První záchvěvy

foto_Jakub_HnevkovskyOficiálně bude letošní LFŠ zahájena až zítra úderem šesté hodiny podvečerní, ale už nyní je v hradišťských ulicích možno pozorovat slibné zárodky budoucího mravenčího hemžení. Především kolem kina Hvězda jsou vztyčovány konstrukce, které se stanou středobody vstřebávání kultury i osvěžení. Houstnou i možnosti spatřit hloučky natěšených hostů, ploužících se tropickými vedry od nádraží. Celkem bylo ještě před začátkem Školy akreditováno 3320 kinofilů.


Tipy na pátek

foto_Jakub_HnevkovskyPrvní projekce 36. LFŠ jsou naplánované od 14.30, mezi nimi třeba i vítěz z Cannes z roku 2006 Zvedá se vítr od Kena Loache, jednoho z netrpělivě očekávaných hostů letošní filmovky.
Někteří pozvaní už do Hradiště dorazili, v 16.30 máte možnost ve Hvězdě vidět Rogera Fritze, fotografa, režiséra a herce, který spolupracoval s R. W. Fassbinderem. Nejdřív uvede výstavu fotek z natáčení Fassbinderových snímků, pak epilog projektu Berlín, Alexandrovo náměstí. Z Islandu, jemuž je věnovaná vlastní sekce, už přijel Hrafn Gunnlaugsson, který v 20.30 na Hvězdě uvede první díl své vikingské trilogie Když letí havran.
Večer se slavnou Dámou ze Šanghaje rozjede přehlídka filmů noir (21.30, Sportovní hala), první z jedenáctky fotbalových filmů, maďarský 6:3, se ukáže v 15.30 tamtéž.

RWF: Energie německého filmu

Osmadvacet let po své smrti zavítal do Hradiště německý démon (jehož fotografie by měla v rámci varování "hyperaktivita může zabíjet" být na každém kávovaru... a drogovém doupěti) Rainer Werner Fassbinder. A to nejen prostřednictvím řady svých snímků, ale také díky kvalitním černobílým fotografiím, dovezeným jeho častým spolupracovníkem Rogerem Fritzem.
Ten je pečlivě vybral zhruba z pětistovky kousků, a nyní je jimi obložený celý kinosál Hvězdy. Při vernisáži, předcházející projekci závěrečné části Fassbinderova seriálového opusu Berlín, Alexandrovo náměstí, Fritz mimo jiné poznamenal, že si můžeme všimnout, kterak je na dvou z nich RWF úplně stejně oblečen a dodal: "On byl stejně oblečený pořád... takže nebylo moc příjemné vedle něj stát." Dnes ale při uctivém sledování faux pas nehrozí.

Vikingská sága začala

Letošní rok se o Islandu hodně mluví - i na filmovce. Už dnes se promítal jeden z nejúspěšnějších tamních filmů a taky jeden z prvních, které se dostaly mimo Island až na evropské festivaly. Když letí havran, první ze své vikingské trilogie, natočil Hrafn Gunnlaugsson před šestadvaceti lety a sám připomněl, jak už to je dlouho. „V té době jsem měl ještě dostatek nezkušenosti, abych si na takový film troufnul. Tolik jsem se od té doby změnil, že už bych se ani nepoznal.“ Vy Gunnlaugssona poznáte, pokud třeba zítra zamíříte v 11:00 do Slováckého divadla na jeho další film.

Svoboda o nesvobodě

Režisér Jiří Svoboda uvedl ve Slováckém divadle svůj pohříchu téměř zapomenutý snímek Jen o rodinných záležitostech. Drama, zobrazující drsné zákulisí politických procesů padesátých let, vzniklo v časech, kdy už československý komunismusmus notně podklesával v kolenou, pročež si (i díky silné pozici režiséra ve Straně) mohlo dovolit zobrazit zrůdnosti, o nichž se jen o něco dříve ještě nesmělo ani šeptat. Do kin ovšem snímek přišel v období té nejbouřlivější transformace společnosti a jak přiznal sám tvůrce, jednoduše nikoho nezajímal. I televize jej během jedenadvaceti let od jeho vzniku vysílala jen jednou.
Určité útěchy se ale Svobodovi přesto dostalo: Dodnes má prý schované tři zahraniční recenze, pravící, že je jeho film vydařenější než ceněné, obdobně zaměřené drama slavného Costy-Gavrase Doznání.


Fotogalerie

Všechna práva vyhrazena / © 2010 Asociace českých filmových klubů / realizace nextWEB / admin

 

Fotogalerie

Vyhledat na webu

  »

Ohlasy osobností

Přečtěte si, co říkají o 36. Letní filmové škole světové filmové osobnosti zde.

Zprávy z LFŠ na ČT

Znělka festivaluFacebook