Novinky Denní aktuality Program Pro návštěvníky Blog LFŠ O festivalu Ke stažení Partneři Kontakty

Hlavní pořadatel


Asociace českých filmových klubůHlavní partneři


 
Navigace:   Denní aktuality   >>   24.7.2010

Denní aktuality - 24.7.2010

Zprávy z LFŠ běží od 24.7. každý večer na programu ČT2. Ty dnešní naleznete zde.

Cholerik Kadár, kliďas Klos

Filmovka vzpomíná na slovenského režiséra Jána Kadára. Na programu je jedenáctka jeho celovečerních filmů, včetně těch nejlepších Smrt si říká Engelchen nebo oscarového Obchodu na korze. Oba natočil v tandemu s Elmarem Klosem. „Kadár měl všechno pevně v rukou, on byl hlavní autor. Klos byl jeho komentátor, kolega kibic. Když pak Kadár emigroval do USA, takový sparing partner mu tam chyběl,“ popsal rozdělení rolí známé dvojice Václav Macek na dnešní přednášce. Juraj Herz ho doplnil: „Kadár byl cholerik a Klos byl klidný. Kadár si nikdy nebyl jistý, stále pochyboval. Klos nepochyboval. Přišel, řekl, jak co udělat a Kadár se naštval a udělal to opačně.“

 K uctění rumunského pekla

Sotva by u nás bylo možné najít lepší místo pro představení památníku, který má budoucím generacím připomínat zrůdnost komunismu, než je Hradiště, jehož reputaci rovněž hyzdívala proslulá věznice (snad jen kdyby měli kinosály na Mírově – neplést s Mírem).
Pásmo, které se skládalo mj. ze slideshow podkreslené přednášky a několika dokumentů, dohromady sestavilo obraz vzniku i působení věznice v severorumunském Sighetu i jejího následného přetvoření v první memoriál svého druhu v postkomunistické Evropě, osobně uvedla jeho ředitelka Ioana Boca. Jistě by jí udělalo radost, kdybyste se do Sighetu vydali osobně, nebo přinejmenším virtuálně, prostřednictvím www.memorialsighet.ro.

Linder a Lealoo

Sekce Film a živá hudba umožňuje propojit obrazy z časů dávno už minulých s emocemi zcela současnými. Grotesku francouzského průkopníka Maxe Lindera Sedm let neštěstí, kterou ve svém úvodním slovu Táňa Zabloudilová označila za "zcela srovnatelnou s Chaplinem", doprovodilo trip-hopové kvarteto Lealoo. Je samozřejmě značným nezvykem slyšet k němé grotesce muziku definovanou jako "zasněné downtempo, místy podobné třeba Portishead nebo Heed", ovšem i sám Linder by tuto netradiční fúzi jistě označil za zajímavou. A snad by si při vědomí, že ji po pětaosmdesáti letech od jeho smrti bude sledovat zcela nabitý sál Hvězdy, tehdy nepodřezal žíly.

V oku velryby uvidíte Tarra

Než Bélu Tarra potkáte v kině v Hradišti, můžete si jeho osobnost nastudovat v knize V oku velryby. Vydala ji AČFK a díky tomu ji právě na LFŠ můžete koupit v kině Hvězda se slevou, za 150 korun. Sbírka textů o Tarrových filmech se hodí i jako doporučená četba mezi projekcemi jeho snímků. V Hradišti se hrají všechny, počínaje debutem Rodinné ohniště, které maďarský režisér natočil v 22 letech. Jeho styl plný dlouhých záběrů je poznat už i v tomto příběhu manželů, kteří se potýkají s bytovou krizí.

Zahájeno jest

Plus minus osmadvacet hodin po první letošní letně-filmově-školní projekci vyřkl ve Hvězdě  předseda AČFK Petr Korč větu, kterou šestatřicátý ročník prohlásil za zahájený. Předcházelo tomu mimo jiné několik (desítek) nezbytných poděkování sponzorům a spolupracovníkům, z nichž někteří byli i pozváni na jeviště a zaskočeni periodicky improvizovanou otázkou "co si představují pod pojmem filmový ráj". Nevyhnula se ani Pavlu Bednaříkovi, podle nějž je "dojemný, vášnivý, komický, vtipný, provokativní, inspirativní... důkazem budiž těch téměř čtyři sta filmů, které na letošní LFŠ proběhnou."
A první "oficiální" z nich má docela slušnou šanci být jedním z nejlepších, neboť šlo o fenomenální Prázdniny pana Hulota Jacquesa Tatiho. Co dodat než: Playtime!

Přehlídka největších Čechů

Plný rekordů, kuriozit, bizarních výkonů a frustrovaných filmařů je nový film Roberta Sedláčka Největší z Čechů, který dnes mohli diváci na LFŠ vidět víc než měsíc před premiérou. Obdivuhodný výkon předvedli i tvůrci tím, že vůbec dali dohromady dost financí. „Režisérův debut sice všichni pochválí, ale sehnat peníze na jeho další film je stejně těžké,“ postěžoval si producent Radim Procházka. „Museli se zapojit všichni naši kamarádi. Jejich honoráře jsou stále odložené. Asi tak jako byl dočasný pobyt sovětských vojsk,“ dodal.

Fotogalerie

Všechna práva vyhrazena / © 2010 Asociace českých filmových klubů / realizace nextWEB / admin

 

Fotogalerie

Vyhledat na webu

  »

Ohlasy osobností

Přečtěte si, co říkají o 36. Letní filmové škole světové filmové osobnosti zde.

Zprávy z LFŠ na ČT

Znělka festivaluFacebook