Novinky Denní aktuality Program Pro návštěvníky Blog LFŠ O festivalu Ke stažení Partneři Kontakty

Hlavní pořadatel


Asociace českých filmových klubůHlavní partneři


 
Navigace:   Denní aktuality   >>   29.7.2010

Denní aktuality - 29. 7. 2010

Zprávy z LFŠ běží od 24.7. každý večer na programu ČT2. Dnešní naleznete zde.

Jak zdigitalizovat kino

Pokrok nezastavíš. To ví i na LFŠ, kde se teď dva dny probírá filmová digitalizace. Ta poslední dva roky probíhá i v českých kinech a o tom, jak jí to jde, dnes mluvil i známý odborník Petr Vítek, provozovatel webu www.digitalnikino.cz. „Ačkoliv u nás začala poměrně pozdě, i díky podpoře Státního fondu se nastartovala v rychlém tempu. Momentálně je v ČR digitalizováno 78 sálů, 71 z nich má i vybavení na 3D, které je hybatelem české digitalizace.“ Vítek poradil přítomným kinařům, aby před digitalizací brali ohled na aktuální stav svého kina, jeho ekonomiku i technické vybavení, a poslechli si i zkušenosti ostatních. Třeba kina v Jablonci nad Nisou nebo ve Vsetíně, jejichž provozovatelé se také účastní diskuse.

Rektor a režisér

Odpoledne Letní filmová škola přivítala dalšího hosta, Roberta Glińského. Polský režisér dorazil akorát včas na debatu po projekci svého dramatu Vše, na čem záleží. Snímkem podle válečných vzpomínek ženy básníka Watta se v roce 1992 vrátil na filmovou scénu, kterou musel opustit po tom, co jeho debut Nedělní hrátky o době stalinismu skončil v trezoru. „Scénář napsala jedna moje studentka. I scénář k mému filmu Sviňky napsala moje studentka, jako zápočtovou práci,“ prozradil Gliński, jak se mu občas hodí jeho působení na filmové škole v Lodži, kde je dnes rektorem.

Kinaři vs. distributoři

Maratón přednášek a debat o digitalizaci se nezastavil ani vpodvečer, kdy se do diskuse pustili distributoři a kinaři. Mluvilo se hodně, ze začátku nejvíc o ceně vstupenek a o rozdílu mezi multiplexy a jednosálovými kiny. Občas došla řada i na onu digitalizaci kin a filmových kopií, která se právě v Česku zavádí. „Náš první digitální film je Pan Nikdo. Jeho digitální kopii jsme nabídli i multiplexům, ale ti nám řekli, že ji nechtějí, protože v digitalizovaných sálech hrají Shreka, a že chtějí 35mm kopii. Tu ale zase potřebujeme pro filmové kluby, co ještě nejsou digitalizované,“ dal příklad dnešní situace Petr Korč z AČFK.

Please the Kubásek

Mezi nejzajímavější kousky letos zařazené do sekce Film a živá hudba jistě patří půvabná podivnost Václava Kubáska z roku 1923 Záhadný případ Galginův. Film byl dlouho považován za ztracený, než byla kopie nalezena za Velkou louží, kde ji svého času promítali krajanům… a patrně nejen jim, protože byla zároveň vybavena českými i anglickými titulky (jejichž archaičnost při promítání občas vyvolávala nezle míněný smích). Muzikální stránky věci se trefně zhostili Please the Trees.

Daly góla, daly!

Tradiční fotbalový zápas (resp. tentokrát dvojzápas), jehož první klapka byla odpískána na provizorním hřišti poblíž Hvězdy krátce po třetí hodině, získal letos o rozměr navíc. Díky fotbalové sekci byl totiž přítomen überkomentátor Karol Polák, který (občasným výpadkům mikrofonu navzdory) obohatil událost svým komentářem, ryčně mísícím páně veteránovu odbornost s letně stylovou oplzlostí.
Té se otevřela vrátka především v zápase druhém, kdy si to na trávnku rozdala (žádné dvojsmysly, prosím… děkujeme) půvabná dámská skvadra z organizace LFŠ (nazvaná FC Vyšší dívčí) se svými protějšky mužskými (pod vlaječkou týmu Knedlo, vepřo, vuvuzelo). „Baby“ nakonec – i díky své početní převaze a proslavenému perifernímu vidění – zvítězily 2:1. Gratulujeme, a spolu s panem Polákem zpětně slintáme při vzpomínce na vaši rozcvičku!

Slovácké tango

Ve Slováckém divadle bylo při páté hodině odpolední zahájeno promítání nejdelšího snímku maďarského svéráze Bély Tarra Satanské tango. Protože bude ukončeno plus minus v březnu 2011, nemáme ve chvíli, kdy tyto řádky vznikají, ještě k dispozici statistické údaje, shrnující kolik diváků odešlo, kolik usnulo, a kolik se obrátilo na satanismus. Doufejme snad jen, že „dlouhé kamerové jízdy, v nichž se čas zhušťuje v napětí“, vyzvaly ty zbylé k intelektuálně-emocionálnímu tanci.

Pan Někdo, laureát ceny AČFK

Jak moc na diváky působí trailery promítané (často i několikrát) před každou projekcí, ukázal dnes zájem o Bunny a býk i Pana Nikdo. Ten už v kinech běží od půlky července, i tak se na něj v Hradišti stála fronta už hodinu předem. Promítání neuvedl autor filmu Jaco Van Dormael, ten navštívil LFŠ loni, nechyběla ale jiná slavnostní chvíle. František Šmahel z FK v Ústí nad Labem dostal Výroční cenu AČFK, kterou Asociace tradičně každý rok uděluje i jednomu zaslouženému klubistovi. Pan Šmahel se léta staral o depozitář klasických filmových kopií, ptačí sošku dostal symbolicky před projekcí prvního filmu, který vyslala AČFK do kina v kopii digitální. „Jsme svědky ničení lidské psychiky v rámci pokroku. Ale film dokáže spojit národy. Ať žije filmovka, uchovejte přízeň filmu,“ vzkázal publiku čerstvý laureát.

Fotogalerie

Všechna práva vyhrazena / © 2010 Asociace českých filmových klubů / realizace nextWEB / admin

 

Fotogalerie

Vyhledat na webu

  »

Ohlasy osobností

Přečtěte si, co říkají o 36. Letní filmové škole světové filmové osobnosti zde.

Zprávy z LFŠ na ČT

Znělka festivaluFacebook