Novinky Denní aktuality Program Pro návštěvníky Blog LFŠ O festivalu Ke stažení Partneři Kontakty

Hlavní pořadatel


Asociace českých filmových klubůHlavní partneři


 
Navigace:   Program   >>   Doprovodný program   >>   Digitalizace od A do Z

Digitální kino od A do Z

29. – 30. 7. 2010

Seminář Digitální kino od A do Z je součástí odborného doprovodného programu 36. Letní filmové školy v Uherském Hradišti. Seminář je součástí dlouhodobého záměru AČFK jako pořadatele LFŠ představovat souvislosti proměňujícího se spektra současných možností provozování filmového klubu a kina v České republice. Dvoudenní program semináře je zaměřen na 2 okruhy – prvním z nich je praktická část věnovaná především vedoucím filmových klubů a kinařům a nabízí otevření klíčových otázek digitalizace kina a obsahu, který je pro ně určen.

Druhý den je věnován procesu digitalizace klasických filmových děl – v panelové diskusi bude představena Koncepce digitalizace české kinematografie, v jednotlivých prezentacích se pak představí i zkušenosti z okolních zemí (Slovensko, Polsko). Prezentace a diskuse bude věnována nejen finančním a technickým nárokům, ale i časové perspektivě restaurování 200 českých filmových děl a jejich zpřístupnění pro filmové kluby.

PROGRAM SEMINÁŘE

Čtvrtek 29. 7.

Digitální kino od A do Z
(Seminář pro kinaře a zástupce filmových klubů)

Moderátor: Přemysl Šoba

První část programu určeného především pro provozovatele kin a filmových klubů, ale také pro ostatní zájemce, bude věnována aktuální situaci digitalizace kin v Čechách a také prognóze a možnostem, které mají dosud nedigitalizovaná kina. Součástí programu bude diskuse věnovaná technologickým, finančním i programovým úskalím při provozu digitálního kina podle DCI standardu. Druhý blok bude věnován prezentaci technologií používaných při zavádění digitálního kina. Na závěr prvního bloku proběhne diskuse se zástupci kin, kteří již mají digitalizované kino a mohou kolegům poradit s jejich pozitivy i negativy a také upozornit na případné nedostatky či přednosti.

BLOK I. – 29. 7. / 11:00 / Reduta – malý sál

Prezentace 1:
Petr Vítek: (Ne)výhody digitalizace – aktuální stav v ČR
(30 minut)
(statistika, perspektivy, výhody, nevýhody, výhled)

Petr Vítek, provozovatel serveru www.digitalnikino.cz a člen Digital CInema Experts Group při Evropské komisi, představí ve shrnujícím úvodu aktuální situaci a perspektivy digitalizace českých kin. Digitální kino nabízí průběžně aktualizovaný seznam digitalizovaných kin, digitálních filmů (ve 2D i 3D) a spoustu dalších praktických informací.

Prezentace 2:
Petr Vítek: Digitalizace kina krok za krokem
(30 minut)
možnosti grantové podpory, financování, technické řešení, výběrová řízení, provoz digitálního kina

Druhá prezentace bude zaměřena na konkrétní kroky pro zájemce o digitalizaci kina, ale také pro ty, kteří již jsou v pokročilejší fázi digitalizace a mají zájem zjistit další triky a způsoby, jak své digitální kino provozovat.

DISKUSE – zkušenosti kinařů s digitalizací (30 minut)
Moderátor: Přemysl Šoba (FK Teplice)
Diskutující: Radek Pernica (Boskovice), Naďa Hetešová (Jablonec nad Nisou), Milan Kostelník (Vsetín).

Závěrečná diskuse prvního bloku bude věnována praktickým zkušenostem provozovatelů kin, kteří už prošli kompletní digitalizací svého kina a mají zkušenosti s různými integrátory a systémy digitálního kina.

BLOK II. 29. 7. / 14:30 / Reduta – malý sál

Prezentace 3:
Kino Jablonec nad Nisou: možnosti technického řešení (příkladová studie)
(30 minut)
Hosté: Jiří Šamonil (D-Cinema), Naďa Hetešová
(výběrové řízení, technické vybavení, 2D, 3D, obsluha, servis)

Druhý blok čtvrtečního programu bude věnován konkrétnímu příkladu digitalizace kina na kinu v Jablonci nad Nisou (integrátor: společnost D-Cinema).

Prezentace 4:
Jiří Šamonil: Cesta do hlubin kinařovy duše (nad psychologií digitalizace kina)
(30 minut)

Prezentace 5:
Aleš Danielis: Distribuce digitálních kopii vs. kina
(60 minut)
(aktuální stav, prognóza, distribuční politika 3D a 2D filmů a artfilmů)

Aleš Danielis, zástupce společnosti Bontonfilm a přední odborník na českou distribuci, představí aktuální trendy v distribuci DCP digitálních kopií, současné možnosti v nabídce kinům (2D, 3D filmy, alternativní obsah) a také prognózu z pohledu strategií distributorů směrem ke kinům a filmovým klubům.

BLOK III. - 29. 7. / 17:00 / Reduta – malý sál

DISKUSE – distribuce DCP kopií, distributoři a kina
Aleš Danielis (Bontonfilm), Magda Pospíšilová (Bioscop), Pavel Bednařík (AČFK), Petr Korč (AČFK)

Diskuse s distributory bude věnována zejména výměně zkušeností s distribucí DCP kopií, jejich výrobou, logistikou mezi kiny, problematikou jednotného vstupného, ale také diskusi o distribučních strategiích a směřování digitální distribuce v budoucnosti.

Pátek 30. 7.

Restaurování, digitalizace a zpřístupňování národního filmového dědictví (Seminář a diskusní panel)


Moderátor: Petr Vítek

BLOK I – 30. 7. / 11:00 / Reduta – malý sál

Prezentace 1:
Jak probíhá restaurování obrazu mokrou cestou
(30 minut)
Hosté: Aleš Boštička (Ateliéry Bonton Zlín)

Restaurování filmových kopií probíhalo v minulosti tzv. metodou mokré cesty. Jakým způsobem se restaurovali a restaurují („čistí“) české filmy představí zástupci Ateliérů Bonton Zlín, kteří se na tento postup specializují.

Prezentace 2:
Restaurování filmů Jana Špáty
(30 minut)
Hosté: Richard Němec, Ivo Marák, Pavel Rejholec.
Projekce: ukázky z restaurování filmů Jana Špáty

Jediným komplexním počinem v oblasti restaurování filmů jednoho tvůrce je projekt producenta Richarda Němce (Verbascum) a režisérů Olgy Sommerové a Jakuba Sommera nazvaný „Restaurované filmy Jana Špáty“. Jedná se o kompletní zrestaurování všech filmů Jana Špáty společně s jejich uvedením na 4 DVD edici, která zaznamenala velký divácký ohlas i ohlas odborné veřejnosti. Na prezentaci představí proces restaurování a vydání producent Richard Němec a Vít Komrzý a Ivo Marák ze společnosti UPP.

Prezentace 3:
Případ Markéty Lazarové
(30 minut)
Hosté: Luděk Hudec, Michal Bregant
Projekce: ukázka z Markéty Lazarové (10 minut, DVD)

Před několika lety se mezi odborníky odehrála iniciativa za zrestaurování a zpřístupnění zásadního díla československé kinematografie – Markéty Lazarové Františka Vláčila. S ohledem na nejasnosti a zásadní finanční náročnost celého projektu zůstalo pouze malé torzo „vyčištěného“ filmu, který čeká na svou důstojnou renovaci.

BLOK II – 30. 7. / 14:30 / Reduta – malý sál

Prezentace 3:
Digitalizace klasických filmů: slovenský model
(30 minut)
Host: Peter Csordás, Peter Dubecký, Štefan Komorný
Projekce: Vtáčkovia, siroty a blázni

Slovenský filmový ústav již několik let úspěšně restauruje a převádí do digitální 2K podoby klasické filmy slovenské kinematografie. Po desítkách filmů a několika DVD kolekcích jsou Vtáčkovia, siroty a blázni první DCP kopií slovenského filmu.

Prezentace 4:
Polská klasika: digitálně a do kin
(20 minut)
Projekce: Sanatorium na věčnosti

Polské filmové studio KADR založilo novou digitální platformu a v současnosti uvádí do kin každý měsíc jeden klasický polský film v restaurované verzi na DCP kopii (Andrzej Wajda, Wojciech Jerzy Has, Andrzej Munk a další). Zkušenosti z digitalizací v Polsku představí zástupci studia KADR.

BLOK III. – 30. 7. / 17:30 / Reduta – velký sál

DCP utopie? – Koncepce digitalizace národního dědictví (diskusní panel)
Moderátor: Petr Vítek

Ministerstvo kultury představilo v dubnu roku 2010 novou Koncepci digitalizace české kinematografie, která má být konkrétním projektem obnovy, záchrany a zpřístupnění 200 českých hraných a animovaných filmů. Analýza proveditelnosti pod dohledem filmové odborné a technické komise v současnosti naráží na základní problém – finance. Jaké šance mají jednotlivé filmy v rámci nové Koncepce digitalizace českých filmových děl? Jakou roli v tom sehraje komerční hledisko při jejich renovaci (prodej na DVD a televizím)? Jakou podporu mohou čekat od státu, který je vlastníkem licence na filmy všechny do roku 1991? Jaké technické provedení bude při renovaci použito?

Poznámka: obsazení jednotlivých panelů se může měnit.

 
Všechna práva vyhrazena / © 2010 Asociace českých filmových klubů / realizace nextWEB / admin

 

Fotogalerie

Vyhledat na webu

  »

Ohlasy osobností

Přečtěte si, co říkají o 36. Letní filmové škole světové filmové osobnosti zde.

Zprávy z LFŠ na ČT

Znělka festivaluFacebook