Novinky Denní aktuality Program Pro návštěvníky Blog LFŠ O festivalu Ke stažení Partneři Kontakty

Hlavní pořadatel


Asociace českých filmových klubůHlavní partneři


 
Navigace:   Program   >>   Přehled cyklů   >>   Film a živá hudba

Kolekce němých filmů s živou hudbou znovu v programu LFŠ

Uvádění němých filmů s živým hudebním doprovodem v podobě ucelené festivalové sekce se stalo tradicí Letní filmové školy. Ani letos diváci nepřijdou o perličky němé éry oděné v atraktivním hudebním hávu. Cílem není pouze uvést němé filmy doplněné živou hudbou jako cosi exotického a netradičního, ale chceme se soustředit na kvalitní, mnohdy méně známé či pozapomenuté němé snímky, „obnovené“ prostřednictvím současné hudby.

V tomto duchu se ústředním bodem sekce letos stane osobnost Maxe Lindera, francouzského komika a průkopníka němého filmu. Kromě celovečerních snímků Sedm let neštěstí nebo Tři mušketýři, budou uvedeny i krátké filmy v podobě delšího pásma a diváci tak budou mít možnost blíže se seznámit s Linderovou tvorbou. S hudebním doprovodem táborských math-rockových C, na beatboxu postaveném uskupení Pianobox (Zdeněk Král, En.Dru) nebo trip-hopových Lealoo tak budou uvedeny snímky Sedm let neštěstí (Seven Years of Bad Luck, 1921), Tři mušketýři (Three-Must-Get-There, 1922), Buď mou ženou (Be My Wife, 1921). Několik němých Linderových grotesek doprovodí slovem jedna z výrazných tváří české slam poetry (a zároveň hlavní dramaturg LFŠ) Jan Jílek.

Výročí 80. let od smrti amerického herce Lona Chaneyho Sr., „muže tisíce tváří“ připomene jeden z jeho nejznámějších snímků, Fantom opery (Rupert Julian, 1925), v nové, restaurované podobě. Lon Chaney Sr. patřil ve své době k populárním hercům, který vynikl zejména svými rolemi společenských vyvrhelů a postav na okraji, přesto je ale dodnes spojován zejména s hororovým žánrem pro svůj přízračný vzhled a několik hororových rolí. Hudebně film doprovodí Vlado Ďurajka, čelní postava elektroakustického projektu The Autumnist (Ex-Abuse). S hudebním doprovodem experimentálních Icon Orchestra bude uveden první celovečerní animovaný film vůbec, Dobrodružství prince Achmeda Lotte Reinigerové, která pracuje s klasickou animací stylizovanou do čínského stínového divadla, které se věnovala v celé své tvorbě.

Zcela unikátní bude projekce českého němého filmu Záhadný případ Galginův Václava Kubáska, který byl dlouho dobu považován za ztracený. Tento film dodnes překvapuje svou na tehdejší dobu rafinovanou stavbou děje, který pracuje se záměnou osob a několika paralelními ději. Svým hudebním doprovodem obohatí film o nový rozměr indie kapela Please The Trees, kteří mají za sebou vystoupení na prestižním festivalu SXSW v USA a na jaře tohoto roku vydaly nové album Inlakesh.

Vedle těchto objevných projekcí budou uvedeny i známější filmy jako Chaplinův The Kid v experimentálním doprovodu „elektronického cirkusu“ Mythematica, nebo v sekci Fokus: Island zařazený snímek švédského pionýra Victora Sjöströma Eyvind z hor (Berg-Ejvind och Hans hustru, 1918) s doprovodem skladatele a multiinstrumentalisty Koliba.

Podrobný denní program sekce

24.7. 2010
Sedm let neštěstí (Seven Years Bad Luck, r. Max Linder, 1921)
doprovod: Lealoo

25.7.
Kid (The Kid, r. Charlie Chaplin, 1921)
doprovod: Mythematica

26.7.
Fantom opery (The Phantom of the Opera, r. Rupert Julian, 1925)
doprovod: The Autumnist, Durajka

27.7.
Max Linder - pásmo krátkých filmů (r. Max Linder, 1909-1921)
doprovod: En.dru, Pianobox, Jan Jílek

28.7.
Eyvind z hor (Eyvind From the Hills, r. Victor Sjöstrom, 1919)
doprovod: Kolib

29.7.
Záhadný případ Galginův (r. Václav Kubásek, 1923)
doprovod: Please the Trees

30.7.
Dobrodružství prince Achmeda (The Adventures of Prince Achmed, r. Lotte Reiniger, 1926)
doprovod: Icon Orchestra

31.7.
Tři mušketýři (The Three Must-Get-There, r. Max Linder, 1922)
doprovod: C

 

 
Všechna práva vyhrazena / © 2010 Asociace českých filmových klubů / realizace nextWEB / admin

 

Fotogalerie

Vyhledat na webu

  »

Ohlasy osobností

Přečtěte si, co říkají o 36. Letní filmové škole světové filmové osobnosti zde.

Zprávy z LFŠ na ČT

Znělka festivaluFacebook