Novinky Denní aktuality Program Pro návštěvníky Blog LFŠ O festivalu Ke stažení Partneři Kontakty

Hlavní pořadatel


Asociace českých filmových klubůHlavní partneři


 
Navigace:   Program   >>   Přehled cyklů   >>   Fotbalová horečka

Spektrum: Fotbalová horečka

Programový cyklus Fotbalová horečka navazuje na tradici tématických cyklů ne Letní filmové škole a zároveň přináší jejich novou koncepci: tématický cyklus by měl vždy reagovat na aktuální společenský fenomén a výběr filmů by měl být striktně podřízen úzce vymezenému tématu. Letos tyto předpoklady splňuje téma fotbalu a různých forem vztahu k této kolektivní hře.

Fotbalová horečka přibližuje fotbal jako celosvětový fenomén, který již v průběhu druhé poloviny 20. století přerostl hranice pouhého sportu a stal se jednou z vlajkových lodí globalizované společnosti počátku třetího tisíciletí. Zapálení pro tuto hru spojuje představitele všech světadílů, všech národů i všech ras a fotbal se hraje i sleduje na arktických polárních stanicích, ve slumech kolumbijské Bogoty či nigerijského Lagosu, v buddhistických klášterech, pod Eiffelovkou či uprostřed africké džungle. Televizní signál z MS ve fotbale v roce 2006 byl přenášen do 214 zemí světa a jen samotné finále mezi Itálií a Francií sledovalo více než 700 000 000 televizních diváků. Cyklus Fotbalová horečka přímo navazuje na další milník v celosvětové recepci fotbalu – první mistrovství světa na Africkém kontinentu, které proběhlo v JAR těsně před začátkem LFŠ 2010.

Díky své masivní popularitě proniknul fotbal do řady hraných filmů a dokumentů. Dramaturgický výběr zástupců fotbalových filmů pro LFŠ vycházel z jednoduchého klíče: vybrány byly filmy zpracovávající dílčí téma fotbalových fanoušků a možných forem vztahu k této kolektivní hře. Ve výběru se tak objevují dvě základní skupiny filmů: v první řadě se jedná o snímky mapující zdravou posedlost fotbalem, konkrétním klubem či konkrétním hráčem. Tyto filmy, většinou komedie, zavedou diváky do různých končin naší planety (Pohár – Bhútán, Cesta za svatým Diegem – Argentina, Offside – Írán, Hledá se Eric – Velká Británie, 6:3 - Maďarsko) a nabídnou úsměvnou reflexi hrdinů konfrontovaných s jejich celoživotní fotbalovou závislostí.

Druhá skupina filmu bude reprezentovat odvrácenou tvář fotbalového fanouškovství: společenskou problematiku rowdies, hooligans a jiných fanatiků a násilníků, kteří si většinou fotbal berou jako rukojmí pro vybíjení svých potlačovaných agresivních sklonů. Zde představíme především filmy ze dvou kinematograficky silných zemí dlouhodobě bojujících s násilím na stadionech: z Velké Británie (Hooligans, Gang, Inkognito) a Německa (Každý pátek v Zeleném pekle, Kategorie C), chybět však nebude ani dnes již legendární hraný dokument Karla Smyczka Proč? rekonstruující zběsilé řádění sparťanských fanoušků na cestě ze zápasu v Banské Bystrici v roce 1985.

Zdánlivou povrchnost a nekomplikovanost fotbalového tématu pozvednou a „zintelektualizují“ dva zahraniční experti, shodou okolností reprezentanti výše zmíněných zemí dlouhodobě bojujících s agresivitou hooligans: Němec Olaf Möller a Brit John Williams. Zatímco Olaf Möller je filmový publicita přispívající do prestižních světových periodik (Film Comment, Senses of Cinema), John Williams je sociolog z University of Leicester, který se specializuje výhradně na téma sociologie fotbalových fanoušků a hooligans. Oba dva experti doprovodí program Fotbalové horečky svými úvody a přednáškami.

 

Trailer k bhútánskému fotbalovému filmu Pohár

 
Všechna práva vyhrazena / © 2010 Asociace českých filmových klubů / realizace nextWEB / admin

 

Fotogalerie

Vyhledat na webu

  »

Ohlasy osobností

Přečtěte si, co říkají o 36. Letní filmové škole světové filmové osobnosti zde.

Zprávy z LFŠ na ČT

Znělka festivaluFacebook