Novinky Denní aktuality Program Pro návštěvníky Blog LFŠ O festivalu Ke stažení Partneři Kontakty

Hlavní pořadatel


Asociace českých filmových klubůHlavní partneři


 
Navigace:   Program   >>   Hosté   >>   Fridrik Thor Fridriksson

Fridrik Thór Fridriksson

Fridrik Thór Fridriksson (*1953) patří k nejvýznamnějším islandským filmovým osobnostem. Tvorbě se začal věnovat v 80. letech a to dokumenty, z nichž první dva (Rock v Reykjavíku a Islandští kovbojové) spadají do kategorie hudebních. Třetí (Okružní silnice) je pak především dílem experimentálním. K dokumentu se Fridriksson znovu vrátil až v roce 2010, kdy zpracoval téma autismu v Matčině odvaze.

Před koncem 80. let vznikl ještě první celovečerní hraný film, Bílé velryby. Od dekády následující pak tvoří dlouhometrážní hrané snímky soustavně. Velké chvály se dostalo v pořadí druhému z nich, Dětem přírody, nominovaným mimo jiné na Oscara v kategorii Nejlepší neanglicky mluvený film. Tento úspěch pomohl islandské kinematografii i režiséru samotnému, neboť mu usnadnil shánění spolupracovníků i finančních prostředků. Druhým výrazně kriticky ceněným snímkem jsou Andělé všehomíra. Ty viděla na Islandu polovina obyvatel, což představuje jeden z důkazů toho, jak je autor ve své domovině oblíbený. Různé filmové nominace i ocenění si vysloužila však i Zimnice či Ďáblův ostrov.

Fridriksson vyrůstal na Islandu 60. let, kdy zemi výrazně ovlivňovala americká kultura. Tvůrce na toto období vzpomíná ve dvou filmech – Filmových dnech a Ďáblově ostrově. V prvním jmenovaném se k fascinaci i vlivu amerického filmu na svou vlastní tvorbu jednoznačně hlásí. Zároveň však toto nostalgické dílo vyjevuje i další zdroj, kterým je Island ve všech možných podobách, což je ostatně u místních tvůrců pravidlem. Fridrikssonovy vizuálně krásné snímky těží často a významným způsobem z opakovaného snímání velkých celků krajiny. Zobrazení města většinou představuje anonymní budovy či místa, nesvobodu či svázání pravidly. Přírodní scenérie jsou naopak podmanivě nekonečné, symbolizují volnost, neomezené možnosti.

Autor také čerpá z islandských mýtů a legend, jejichž použití dodává jeho snímkům jisté magično. Režisérovy filmové postavy jsou také svědky nadpřirozených či nevysvětlitelných jevů. Tato rovina zároveň přispívá k tematizaci hranice normálnosti a bláznovství, na kterou Fridriksson ve svém díle opakovaně naráží. Jeho hrdinové jsou mnohdy také podivíni, outsideři, lidé, kteří jsou v očích společnosti méněcenní či nadbyteční. Leitmotivem spojujícím osudy těchto bytostí je hledání a cesta. Fridrikssonovy hrdinové pátrají po štěstí, naplnění života či po řešení nějaké složité situace. Jedinec, nebo dvojice si projdou svými strastmi, ale ne vždy se dočkají radostného konce. Přestože jsou snímky tohoto tvůrce plné odvahy, optimismu, síly, představují spíše příběhy smutné či melancholické.

Režisérův filmový styl je celkově nenápadný, minimalistický, s pomalým rytmem vyprávění, které neplýtvá dialogy ani hudebními čísly. Zásluhu na tom má také okruh stálých spolupracovníků, ke kterým patří hlavně hudební skladatel Hilmar Örn Hilmarsson a kameraman Ari Kristinsson. Scénáře opakovaně píší významní islandští spisovatelé Einar Már Gudmundsson a Einar Kárason i Fridriksson sám, který se někdy podílí i produkčně. Tuto funkci však zastával i u dalších islandských filmů. V roce 1987 totiž založil The Icelandic Film Corporation, hlavní místní produkční společnost. Před několika lety si ho pak Lars von Trier vybral i jako herce pro bláznivou komedii Kdo je tady ředitel? (Direktøren for det hele, 2006).

Pro uvedení v letošním roce připravuje režisér snímek Mamma Gógó, vyprávějící o staré ženě postižené alzheimerovou nemocí a reakcích její rodiny na tento stav. Kromě tohoto zatím nepremiérovaného díla mohou diváci Letní filmové školy zhlédnout kompletní Fridrikssonovu filmografii.a režisér se s diváky setká i při své přednášce-masterclass.
 

Trailer k filmu Sokoli Fridrika Thóra Fridrikssona

Všechna práva vyhrazena / © 2010 Asociace českých filmových klubů / realizace nextWEB / admin

 

Fotogalerie

Vyhledat na webu

  »

Ohlasy osobností

Přečtěte si, co říkají o 36. Letní filmové škole světové filmové osobnosti zde.

Zprávy z LFŠ na ČT

Znělka festivaluFacebook