Novinky Denní aktuality Program Pro návštěvníky Blog LFŠ O festivalu Ke stažení Partneři Kontakty

Hlavní pořadatel


Asociace českých filmových klubůHlavní partneři


 
Navigace:   Program   >>   Hosté

Hosté

Zde budeme postupně zveřejňovat profily hostů, kteří potvrdí svou účast na LFŠ.

LISANDRO ALONSO

(* 1975)
host cyklu Spektrum: Nový latinskoamerický film
na LFŠ 23.7. - 1.8.

Patří mezi režiséry, kteří na začátku tohoto století přinesli do argentinského filmu revoluci ve způsobu vyprávění a vůbec náhledu na tamější realitu. Lisandro Alonso je nejen vyhledávaným festivalovým režisérem, ale zároveň klíčovou postavou argentinské nové vlny. Jeho poslední tři filmy (Mrtví, Fantasma, Liverpool) byly uvedeny v programu na MFF v Cannes. Uvedeny budou všechny jeho čtyři filmy. Režisér povede masterclass, během níž budou mít diváci možnost seznámit se se specifickým způsobem jeho práce.

HARRY BAER
(*1947)
host cyklu Neznámý Rainer Werner Fassbinder
na LFŠ 23.7. - 26.7.


Harry Baer se v průběhu 70. let stal klíčovým spolupracovníkem Rainera Wernera Fassbindera - nejprve v jeho filmech ztvárňoval vedlejší role a postupně se stal jeho hlavním asistentem a "uměleckým poradcem". Společně s Fassbinderem natočili více než desítku filmů, tři z nich uvede Harry Baer na letošní Letní filmové škole (Whity, Rio das Mortes, Varování před svatou děvkou). Baer spolupracoval i s dalšími známými tvůrci (Mika Kaurismäki, Doris Dörrie) a je členem německé filmové akademie. 
IVAN FÍLA

(*1956)
host cyklu Visegradský horizont
na LFŠ 25.7. - 28.7.

 
Ivan Fíla je jednou z nepříliš doceněných osobností současného českého filmu. Autor, jehož dílo je rozděleno mezi Českou republiku a Německo, uvede na Letní filmové škole své celovečerní filmy (Lea, Král zlodějů) a výběr ze svých dokumentů mapujících události sametové revoluce. Více zde

 

FRIDRIK THÓR FRIDRIKSSON
(*1953)
host cyklu Fokus: Island
na LFŠ 29.7. - 1.8.

Celosvětově nejuznávanější islandský filmový režisér, který se během tří desetiletí své umělecké kariéry stal personifikací a „otcem zakladatelem“ moderní islandské kinematografie. Počátky jeho filmografie se datují do 80. let, světový průlom však znamenal až úspěch filmu Děti přírody, který následovaly další pozitivně přijaté snímky Zimnice, Ďáblův ostrov a Andělé všehomíra. Fridrikssonova retrospektiva na LFŠ připomene nejen jeho nejslavnější filmy, ale představí také u nás neznámou tvorbu z  80. let. 

ROGER FRITZ
(* 1936)
host cyklu Neznámý Rainer Werner Fassbinder
na LFŠ 23.7. - 24.7.

Známý fotograf, který však sám režíroval několik celovečerních hraných filmů (na LFŠ uvedeme snímek Dívky, dívky). Byl asistentem klasika světové kinematografie Luchina Viscontiho (Gepard), hrál v Peckinpahově Železném kříži a především několikrát spolupracoval s Rainerem Wernerem Fassbinderem (jako herec se objevil ve filmech Lili Marleen a Querelle a v seriálu Berlín, Alexandrovo náměstí). Fritz uvede na LFŠ výstavu unikátních velkoformátových fotografií z natáčení s Fassbinderem a několik jeho fotografických portrétů.

ROBERT GLIŃSKI

(* 1952)
host cyklu Visegradský horizont
na LFŠ 29.7. - 1.8.

Roberta Glińského proslavil hned jeho první středometrážní snímek Nedělní hrátky, který vytvořil již na počátku 80. let. Svými dalšími filmy pak dokázal, že rozhodně patří mezi nejvýraznější polské filmaře střední generace. V současné době stojí také v čele filmové školy v Lodži, na pozici rektora. Letní filmová škola 2010 uvede reprezentativní retrospektivu většiny Glińského filmů.
 

HRAFN GUNNLAUGSSON

(* 1948)
host cyklu Fokus: Island
na LFŠ 23.7. - 26.7.


Tento tvůrce je považován za otce moderního islandského filmu, neboť jeho tzv. „vikingská trilogie“ vepsala v 80. letech islandský film poprvé do mezinárodního povědomí. Gunnlaugssonovy vikingské filmy Když letí havran, Stín havrana a Bílý Viking jsou inspirovány nejen severskými hrdinskými ságami, ale také filmy Akiry Kurosawy či Sergia Leoneho.


SZABOLCS HAJDU
(*1972)
host cyklů AČFK uvádí a Maďarský horizont
na LFŠ 1.8. - 2.8.

Jeden z nejprogresivnějších současných maďarských režisérů ma na svém kontě zatím 4 celovečerní filmy. Velký úspěch zaznamenal především jeho film Bílé dlaně z roku 2006. V letočním roce Hajdu dokončil film Bibliotheque Pascal, který se objevil na velkých evropských festivalech a který do české distribuce koupila Asociace českých filmových klubů. Szabolcs Hajdu film osobně uvede při jeho české premiéře na LFŠ. 

DAGUR KÁRI

(* 1973)
host cyklu Fokus: Island
na LFŠ 26.7. - 29.7.


Rodák z Paříže a režisér zastupující nejmladší generaci islandského filmu má na svém kontě již 3 celovečerní snímky a 20 cen ze světových festivalů. Po drtivém úspěchu prvotiny Albín jménem Noi režíroval Kári neméně dobře přijatého Outsidera a zatím poslední snímek The Good Heart natočený v americké produkci s herci Brianem Coxem a Paulem Dano. Více zde


KEN LOACH
(*1936)
host cyklů Fotbalová horečka a Retrospektivy
na LFŠ 27.7. - 29.7.

Loach je dnes již legendárním tvůrcem sociálně-kritických filmů, které stále oscilují kolem jeho bytostných témat, jakými jsou sociální nerovnost v rodné Anglii, ilegální pracovníci, nezaměstnanost či imigrace. Loachova pozoruhodně vyrovnaná filmografie se vyznačuje typickým důrazem na realismus zobrazovaných situací a filmových hrdinů. Ken Loach je jedním z nejoceňovanějších světových režisérů: ve výčtu jeho více než 60 cen nechybí Zlatá palma z festivalu v Cannes (2006, za film Zvedá se vítr), ceny z prestižních festivalů v Benátkách či v Berlíně nebo Evropská filmová cena za celoživotní přínos kinematografii. Na LFŠ 2010 uvede Ken Loach výběr filmů (které vytvořil v tandemu se scénáristou Paulem Lavertym). V rámci programové sekce Fotbalová horečka představí svůj snímek Hledá se Eric a o natáčení (nejen) tohoto filmu pohovoří v rámci své autorské Lekce filmu.

KAROL POLÁK
(*1934)
host cyklu Fotbalová horečka
na LFŠ 28.7. - 30.7.

Dnes již legendární sportovní komentátor Karol Polák byl rodiči odmala veden ke sportu (otec hrál fotbalovou ligu za 1. ČSŠK Bratislava) – Polák se věnoval fotbalu (brankář ČH Bratislava) a basketbalu (druhá liga).Studoval na divadelní fakultě VŠMU v Bratislavě, nakonec však více než tři desítky let pracoval v Československé televizi jako sportovní komentátor, který se specializoval především na fotbal (finále ME 1976...), ale komentoval i několik Olympijských her (atletika a další sporty).

OLAF MÖLLER
host cyklu Fotbalová horečka
na LFŠ 23.7. - 1.8.

Německý filmový historik a publicista zabývající se filmy s fotbalovou tématikou  již  několik desetiletí, který pravidelně přispívá do prestižních filmových periodik Film Comment či Senses of Cinema. Olaf Möller navštíví LFŠ již podruhé a během letošního ročníku festivalu uvede několik fimů s fotbalovou tématikou a s diváky se setká i při své přednášce na téma "Proměny filmového zobrazení fotbalového fanouška v evropském filmu od 80. let do současnosti".

ÁSGRÍMUR SVERRISSON
host cyklu Fokus: Island
na LFŠ 27.7. - 1.8.

Sverrison je na Islandu činný v mnoha oblastech dotýkajících se filmu: jako režisér se podílel na povídkovém snímku Dramarama, napsal několik scénářů, je editorem filmového časopisu Land & Synir a webového portálu o islandském filmu Iceland Cinema Now. Byl také zakládajícím členem islandských filmových cen EDDA a je členem islandské filmové a televizní akademie. Na LFŠ doprovodí svými úvody a přednáškami sekci Fokus: Island.STANISLAV SZOMOLÁNYI
(* 1935)
host cyklu Slovenský horizont
na LFŠ 25.7. - 29.7.

Stanislav Szomolányi je legendární slovenský kamerman, který stál u zrodu mnoha filmů patřících do zlatého fondu československé kinematografie: jeho výjimečný kameramanský rukopis se odráží ve filmech Slnko v sieti, Panna zázračnica, Organ nebo Tri dcéry. Stanislav Szomolányi převezme na LFŠ cenu za celoživotní přínos kinematografii, uvede nekteré ze svých filmů a s diváky se poděli o své zkušenosti s bohémským fotbalistou Georgem Bestem při natáčení dokumentu Fotbal jako nikdy předtím. 

BÉLA TARR
(* 1955)
host cyklu Visegradský horizont
na LFŠ 30.7. - 31.7.

Maďarský filmový režisér Béla Tarr je pro mnohé diváky i odborníky posledním velkým filmovým filosofem navazujícím na takové tvůrce jakými byli Carl Theodor Dreyer, Ingmar Bergman či Andrej Tarkovskij. Kompletní Tarrova retrospektiva přiblíží divákům unikátní kontext jeho díla spojený s radikálním přechodem od dokumentárního stylu raných filmů k dokonale vycizelovanému vizuálnímu stylu vrcholně metafyzických pozdních filmů.

MARIUSZ WILCZYŃSKI
(* 1960)
host cyklus Polský horizont
na LFŠ 24.7. - 26.7.

Výtvarník, scénograf a režisér animovaných filmů Mariusz Wilczyński vystavoval své práce nejen v Polsku, ale měl dokonce jako první a zatím poslední polský animátor individuální retrospektivu v prestižním The Museum of Modern Art v New Yorku. Je rovněž prvním polským autorem animace, jehož filmy byly promítány ve slavné The National Gallery of London. V současné době působí jako pedagog nově vzniklé katedry animace na filmové škole v Lodži. Více zde
 

JOHN WILLIAMS
host cyklu Fotbalová horečka
na LFŠ 27.7. - 31.7.

Sociolog z britské University of Leicester, který se specializuje výhradně na téma sociologie fotbalových fanoušků. Williams je autorem mnoha článků a publikací na toto téma a v oblasti sociologických analýz davového i individuálního chování fotbalových fanoušků a hooligans patří mezi největší odborníky v celosvětovým kontextu. Na LFŠ uvede John Williams několik fotbalových filmů a při svých přednáškách představí divákům festivalu sociologickou analýzu reálného i filmového fotbalového fanouška.

 
Všechna práva vyhrazena / © 2010 Asociace českých filmových klubů / realizace nextWEB / admin

 

Fotogalerie

Vyhledat na webu

  »

Ohlasy osobností

Přečtěte si, co říkají o 36. Letní filmové škole světové filmové osobnosti zde.

Zprávy z LFŠ na ČT

Znělka festivaluFacebook