Novinky Denní aktuality Program Pro návštěvníky Blog LFŠ O festivalu Ke stažení Partneři Kontakty

Hlavní pořadatel


Asociace českých filmových klubůHlavní partneři


 
Navigace:   Program   >>   Hosté   >>   Hrafn Gunnlaugsson

Hrafn Gunnlaugsson

Hrafn Gunnlaugsson patří k největším režisérským osobnostem historie islandské kinematografie. Jeho film Otcův statek (Odal feoranna, 1980) je, společně s Gudmundssonovým snímkem Země a její synové (Land y synir, 1979), klíčovým filmem symbolizujícím znovuzrození islandského filmu na konci 70. a počátku 80. let, které souvisí ekonomicky se založením Islandského filmového fondu a umělecky s příchodem dvou nejvýraznějších autorů tohoto období: Águsta Gudmundssona a právě Hrafna Gunnlaugssona. Ještě větší přínost pro historii islandského filmu (a také jeho mezinárodní přijetí) pak zaznamenala Gunnlaugssonova tzv. “vikinská trilogie” z 80. let, která je tvořená filmy Když letí havran, Stín havrana a Bílý Viking (tento film je na LFŠ uváděn v režisérském sestřihu nazvaném Embla).

Snímek Když letí havran je prvním islandským hraným celovečerním filmem, který byl uveden mimo zemi svého vzniku a kterému se dostalo soustavné mezinárodní pozornosti: stal se jedním z prvních islandských filmů vyslaných za tuto zemi do boje o Oscara a byl také prvním islandským filmem, který byl kdy uveden v souteži na velkém světovém festivalu (Berlinale 1984). I další dva filmy z vikinské trilogie byly s úspěchem uvedeny v kinech mimo Island a na velkých světových festivalech, stejně jako další Gunnlaugssonův snímek Svatá hora z roku 1993 (uvedení v soutěži na Berlinale, zisk 4 hlavních cen na portugalském festivalu Festroia).

Gunnluagssonovo dílo patří mezi islandské filmové a kulturní dědictví (ostatně jako prastaré vikinské příběhy a ságy z nichž tento tvůrce čerpal) a sám režisér uváděl retrospektivy svých filmů na festivalech po celém světě. Gunnlaugsson reprezenutuje počátky novodobé islandské kinematografie a bez jeho filmů a jejich domácího i mezinárodního úspěchu by nemohly přijít jeho slavní následovníci jako Fridrik Thór Fridriksson, Baltasar Kormákur či Dagur Kári.

Úvodních 10 minut filmu Když letí havran

Všechna práva vyhrazena / © 2010 Asociace českých filmových klubů / realizace nextWEB / admin

 

Fotogalerie

Vyhledat na webu

  »

Ohlasy osobností

Přečtěte si, co říkají o 36. Letní filmové škole světové filmové osobnosti zde.

Zprávy z LFŠ na ČT

Znělka festivaluFacebook