Novinky Denní aktuality Program Pro návštěvníky Blog LFŠ O festivalu Ke stažení Partneři Kontakty

Hlavní pořadatel


Asociace českých filmových klubůHlavní partneři


 
Navigace:   Program   >>   Hosté   >>   Ivan Fíla

Ivan Fíla

Ivan Fíla se narodil v Praze v roce 1956. V roce 1977 emigroval do Německa, kde absolvoval filmovou režii a scenáristiku na univerzitě v Kolíně nad Rýnem. V první polovině 90. let natočil Fíla několik krátkometrážních filmů a celovečerních dokumentů (Kroky v labyrintu, Václav Havel – česká pohádka, Mlha).

Jeho celovečerní hraný debut Lea (1996) měl premiéru na prestižním benátském festivalu, kde obdržel cenu OCIC. Komorní příběh němé dívky s Lenkou Vlasákovou v hlavní roli a s mezinárodními hvězdami v rolích vedlejších (Udo Kier, Hanna Schygulla) byl následně nominován na prestižní cenu Zlatý globus a na Evropskou filmovou cenu. Snímek Lea uspěl i na Českých lvech 1998, kde získal ceny za kameru (Vladimír Smutný) a herečku v hlavní roli (Lenka Vlasáková). Díky úspěchu filmu se Ivan Fíla dostal do Hollywoodu, kde si jej najal Steven Spielberg pro kterého měl přepracovat scénář k filmu The Betty Schimmel Story.

Fílův druhý celovečerní film Král zlodějů (2004), jenž měl premiéru na MFF v Moskvě, se opět může pyšnit mezinárodním hereckým obsazením, kterému vévodí legenda jugoslávského filmu Lazar Ristovski v roli cirkusového artisty Carusa. Film získal celkem čtyři České lvy.

Po dokončení Krále zlodějů se Fíla věnoval několika projektům, které se mu bohužel nepodařilo realizovat – patří mezi ně i příprava filmu o životním příběhu recidivisty Jiřího Kajínka, jehož práva nakonec po tahanicích s producenty získal Petr Jákl. Fíla v současné době pracuje na anglicky mluvené romantické komedii Bella Luna a má rozpracováno několik dalších scénářů.

Na Letní filmové škole 2010 představí Ivan Fíla své 2 hrané filmy, výběr z celovečerních dokumentů a zúčastní se panelové diskuze na téma české kinematografie v 90. letech. LFŠ tak připomene jednoho z mála současných českých tvůrců, kteří se výrazně prosadili i za hranicemi naší republiky.

Trailer k filmu Král zlodějů

 
Všechna práva vyhrazena / © 2010 Asociace českých filmových klubů / realizace nextWEB / admin

 

Fotogalerie

Vyhledat na webu

  »

Ohlasy osobností

Přečtěte si, co říkají o 36. Letní filmové škole světové filmové osobnosti zde.

Zprávy z LFŠ na ČT

Znělka festivaluFacebook