Novinky Denní aktuality Program Pro návštěvníky Blog LFŠ O festivalu Ke stažení Partneři Kontakty

Hlavní pořadatel


Asociace českých filmových klubůHlavní partneři


 
Navigace:   Program   >>   Přehled cyklů   >>   Jacques Tati

Inventura: Jacques Tati

Na letošní LFŠ bude uveden v české předpremiéře animovaný filmy Iluzionista (2009) režiséra Sylvaina Chometa natočený podle scénáře Jacquese Tatiho. Kromě toho budou poprvé v České republice představeny všechny filmy, pod nimiž je podepsán Jacques Tati jako režisér. Návštěvníci filmovky budou mít jedinečnou možnost seznámit se s tvorbou tohoto francouzského komika, který navazuje na tradici němé grotesky a dále jí rozvíjí svým nezaměnitelným způsobem.

Jacques Tatischeff (9.10.1908 - 4.11.1982) byl scenáristou, režisérem a někdy i producentem. Samozřejmě v popředí stojí jeho herecké kreace. Celý život odmítal nabídky přicházející především ze Spojených států. Nechtěl se totiž nechat včlenit do tradičního pojetí komiky. Rád riskoval, objevoval nové věci, snažil se využít všech složek filmové řeči, aby v šesti filmech podal obraz moderního světa.

Narodil se v pařížské čtvrti Pecq. Vyučil se rámařem, ale nakonec se rozhodl pro pantomimu. Už ve škole byl známý jako zručný imitátor, začal vystupovat v music hallech a již tam používal umělecké jméno Jacques Tati. Od počátku toužil převést svá čísla na plátno. Tato snaha nakonec vedla v roce 1932 k prvním krátkému filmu Oscar champion de tennis (Oscar, tenisový přeborník, r. René Clément). Ve Škole pošťáků v roce 1947 přichází s postavou pošťáka Františka, kterou rozvine v celovečerním debutu Jede, jede poštovský panáček (1949). Ten už sám režíruje a natáčí ho v zároveň v černobílé i barevné verzi. Nicméně za jeho života byla promítána pouze černobílá verze.

Díky úspěchu filmu může v roce 1953 natočit Prázdniny pana Hulota, kde se poprvé objevuje jeho slavná postava pana Hulota. Snímek zaznamenal dokonce výrazný mezinárodní úspěch a tak se Tati pouští spolu s malířem Jacquem Lagrangem do ještě ambicióznějšího projektu Můj strýček (1958). Ten vzniká ve dvou verzích – francouzsky a anglicky. Získal Zvláštní cenu v Cannes a Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film (1959). V roce 1961 vystupuje Jacques Tati s Pierrem Etaixem v pařížském sále Olympia s představením, v rámci něhož pouští ukázky z kolorované verze filmu Jede, jede poštovský panáček. V roce 1967 má premiéru Playtime. Dlouho očekávané dílo natáčené na širokoúhlý materiál vznikalo v dekoracích pro tento účel postaveného fiktivního města. Přestože je za tento film Tati oslavován, z obchodního hlediska jde o neúspěch, z něhož se už nikdy nevzpamatuje.

Jen díky podpoře holandského režiséra Berta Haanstraha může v roce 1971 vzniknout Pan Hulot jede na výstavu a díky zakázce švédské televize v roce 1973 Parade. Ten je natáčen na video a až poté převeden na filmový materiál. Tati se zde pokouší hledat novou formu filmového představení. Jde totiž o sled komických vystoupení, jejich součástí se stávají i diváci v hledišti. Až do své smrti pak pracuje na nerealizovaném scénáři Confusion. Kromě toho po sobě zanechal několik dalších nedokončených projektů (například dokumentární film Forza Bastia či právě scénář k Iluzionistovi).

Všechny režisérské počiny Jacquese Tatiho budou uvedeny na restaurovaných filmových kopií, tedy s vyčištěným obrazem a zvukem. Můj strýček bude uveden v u nás nikdy nepromítané americké verzi, která se liší nejen svou délkou od té francouzské, ale především je její vyznění upraveno pro anglofonní publikum.

Kromě toho součástí retrospektivy jsou také některé filmy mapující umělecký vývoj Tatiho jako krátká groteska z roku 1935 Veselá neděle nebo dokument Forza Bastia o fotbalové horečce na Korsice či televizní projekt Parade.

Retrospektiva vznikla pod záštitou Francouzského velvyslanectví v Praze, Cultures France, Fondation Groupama Gan, la Fondation Thomson a Les Films de Mon Oncle.


Scéna hromadné dopravní nehody z filmu Pan Hulot jede na výstavu (1971):

Všechna práva vyhrazena / © 2010 Asociace českých filmových klubů / realizace nextWEB / admin

 

Fotogalerie

Vyhledat na webu

  »

Ohlasy osobností

Přečtěte si, co říkají o 36. Letní filmové škole světové filmové osobnosti zde.

Zprávy z LFŠ na ČT

Znělka festivaluFacebook