Novinky Denní aktuality Program Pro návštěvníky Blog LFŠ O festivalu Ke stažení Partneři Kontakty

Hlavní pořadatel


Asociace českých filmových klubůHlavní partneři


 
Navigace:   Program   >>   Doprovodný program   >>   Lekce filmu

Lekce filmu

Po loňském a předloňském úspěchu cyklu přednášek Lekce filmu (vystoupení Amose Gitaie, Veita Helmera, Karla Vachka, Christiana Bergera, Raoula Servaise, György Pálfiho či Pavla Kohouta) se s tímto cyklem nabízejícím divákům prezentaci výrazných tvůrců ve formě tzv. master-class setkáme i na letošní LFŠ. Lekce filmu budou moderovány zkušeným moderátorem a filmovým publicistou Pavlem Sladkým.
Naším cílem není seznamovat s tvorbou režiséra pomocí strohých výčtů jeho dosavadních úspěchů. Lekce v tomto případě nemá být synonymem pro přednášku, ale příležitostí pro výjimečné tvůrčí osobnosti promluvit si s těmi, jež se zajímají o výsledky jejich snažení a pokouší se jim porozumět.

Neděle 25. 7. / 17:00 / Reduta komorní sál
Lekce filmu podle... Hrafna Gunnlaugssona

Hrafna Gunnlaugssona můžeme označit za otce moderního islandského filmu, protože jeho tzv. „vikingská trilogie“ (filmy Když letí havran, Stín havrana, Embla) vepsala v 80. letech islandský film poprvé mezinárodního povědomí. V Lekci filmu Hrafna Gunnlaugssona se tak vrátíme o několik desetiletí zpět, do doby, kdy soustavná filmová produkce na Islandu prakticky neexistovala a kdy se tehdy 36letý Gunnlaugsson obrátil ke zlatému kulturnímu dědictví Islandu, vikingským ságám a příběhům.

Pondělí 26. 7. / 17:00 / Reduta komorní sál
Lekce filmu podle... Stanislava Szomolányiho

Stanislav Szomolányi je legendární slovenský kamerman, který stál u zrodu mnoha filmů patřících do zlatého fondu československé kinematografie: jeho výjimečný rukopis se odráží ve filmech Slnko v sieti, Panna zázračnica, Organ nebo Tri dcéry. Na LFŠ převezme výroční cenu AČFK za přínos kinematografii. Svou Lekci filmu věnuje diskusi s diváky o spolupráci s význačnými slovenskými režiséry (Štefan Uher, Martin Hollý) a osobitém kameramanském stylu.

Úterý 27. 7. / 17:00 / Reduta komorní sál
Lekce filmu podle... Lisandra Alonsa

Argentinský režisér Lisandro Alonso patří k nejvýraznějším postavám, které reprezentují nový argentinský film poslední dekády. Právě jeho styl bývá označován za minimalistický a zaujal řadu významných filmových festivalů. V Lekci filmu bude hovořit o svých tematických východiscích, o svém přístupu ke kinematografii a zároveň bude připraven s diváky diskutovat.

Úterý 27. 7. / 20:30 / Reduta komorní sál
Lekce filmu podle... Dagura Kariho

Dagur Kári reprezentuje mezi islandskými hosty letošní LFŠ nejmladší režisérskou generaci a zároveň současný kosmopolitní filmový svět. Každý ze svých třech filmů totiž natočil v jiné zemi: debut Albín jménem Noí na Islandu, komedii Outsider v Dánsku a svůj nejnovější film Dobré srdce v USA. A právě o zkušenosti nadějného evropského tvůrce se současnou americkou produkcí a hollywoodskými herci (Brian Cox, Paul Dano) promluví Dagur Kári během své Lekce filmu.

Středa 28. 7. / 17:00 / Reduta komorní sál
Lekce filmu podle... Kena Loache

Ken Loach je dnes již legendárním tvůrcem sociálně-kritických filmů, které stále oscilují kolem jeho bytostných témat, jakými jsou sociální nerovnost v rodné Anglii, ilegální pracovníci, nezaměstnanost či imigrace. Loachova pozoruhodně vyrovnaná filmografie se vyznačuje typickým důrazem na realismus zobrazovaných situací a filmových hrdinů. Ken Loach je jedním z nejoceňovanějších světových režisérů: ve výčtu jeho více než 60 cen nechybí Zlatá palma z festivalu v Cannes (2006, za film Zvedá se vítr). Ve své Lekci filmu pohovoří Ken Loach o natáčení svého předposledního filmu Hledá se Eric, o spoluprácí s hvězdným fotbalistou-hercem Erikem Cantonou a o svém celoživotním vztahu k fotbalu.

Pátek 30. 7. / 17:00 / kino Hvězda
Lekce filmu podle... Bély Tarra

Maďarský filmový režisér Béla Tarr je pro mnohé diváky i odborníky posledním velkým filmovým filosofem navazujícím na takové tvůrce jakými byli Carl Theodor Dreyer, Ingmar Bergman či Andrej Tarkovskij. Lekce filmu Bély Tarra bude ojedinělou událostí – tento maďarský filmový solitér v poslední době záměrně nenavštěvuje filmové festivaly a odmítá interpretovat svoje filmy. V případě LFŠ ale udělá výjimku a setká se s diváky při diskuzi k celému svému komplexnímu dílu. Pro předpokládaný divácký zájem se tato Lekce filmu bude konat v kině Hvězda.

Sobota 31. 7. / 20:30 / Reduta komorní sál
Lekce filmu podle... Fridrika Thora Fridrikssona

Celosvětově nejuznávanější islandský filmový režisér, který se během tří desetiletí své umělecké kariéry stal personifikací a „otcem zakladatelem“ moderní islandské kinematografie. Počátky jeho filmografie se datují do 80. let, světový průlom však znamenal až úspěch filmu Děti přírody, který následovaly další pozitivně přijaté snímky Zimnice, Ďáblův ostrov a Andělé všehomíra. Na letošní LFŠ uvede Fridriksson i svůj nejnovější dokument věnovaný tématu autismu Matčina odvaha a o tomto snímku pohovoří i ve své Lekci filmu. Zároveň se dotkne ožehavého tématu současného stavu islandské kinematografie, která se po obrovských finančních škrtech ocitla doslova nad propastí.
 
Všechna práva vyhrazena / © 2010 Asociace českých filmových klubů / realizace nextWEB / admin

 

Fotogalerie

Vyhledat na webu

  »

Ohlasy osobností

Přečtěte si, co říkají o 36. Letní filmové škole světové filmové osobnosti zde.

Zprávy z LFŠ na ČT

Znělka festivaluFacebook