Novinky Denní aktuality Program Pro návštěvníky Blog LFŠ O festivalu Ke stažení Partneři Kontakty

Hlavní pořadatel


Asociace českých filmových klubůHlavní partneři


 
Navigace:   Program   >>   Hosté   >>   Mariusz Wilczynski

Mariusz Wilczyński

Výtvarník, scénograf a režisér animovaných filmů Mariusz Wilczyński je absolventem Fakulty malířství a grafiky ASP v Lodži (1986). Své práce vystavoval nejen v Polsku, ale měl dokonce jako prvním a zatím posledním polský autor animovaných filmů individuální retrospektivu v prestižním The Museum of Modern Art v New Yorku. Je rovněž prvním polským autorem animace, jehož filmy byly promítány ve slavné The National Gallery of London. Jeho animované filmy se účastnily rovněž mnoha soutěží zahraničních festivalů. Film Kizi Mizi, milostný příběh kočky a myši, soutěžil na festivalu Berlinale. Oproti tomu snímek Bohužel získal na festivalu v Chicagu cenu „Zlatý Hugo“. V současné době působí jako pedagog nově vzniklé katedry animace na filmové škole v Lodži.

Filmová tvorba Wilczyńského je silně spjata s hudbou. Již v osmdesátých letech se začal věnovat VJingu a v pozdějších letech se jako samouk začal zajímat o animovaný film. Vytvořil mnoho videoklipů pro známé polské hudebníky, např. Kayah, Tomasz Stańko, Stanisław Sojka ad. Za ně obdržel rovněž několik cen na Festivalu polských videoklipů Yacht Film v Gdaňsku. Nejzásadnějším videoklipem však zůstává Smrt na 5, který vznikl ke stejnojmenné písni polské hudební skupiny Republika. Jedná se o poslední píseň jejího frontmana Grzegorza Ciechowského, jenž v průběhu realizace snímku náhle zemřel.

Ve svých autorských filmech osobitým způsobem snoubí výtvarnou složku s hudební, čímž vytváří velmi svébytný svět. Své vyprávění pak často staví na logice snových představ. Wilczyńského můžeme také často vidět v rámci představení „Noc Wilka“, ve kterých prezentuje svůj kreslířský um za doprovodu živé hudby.

 

Film Smrt na pět Mariusze Wilczynského


Všechna práva vyhrazena / © 2010 Asociace českých filmových klubů / realizace nextWEB / admin

 

Fotogalerie

Vyhledat na webu

  »

Ohlasy osobností

Přečtěte si, co říkají o 36. Letní filmové škole světové filmové osobnosti zde.

Zprávy z LFŠ na ČT

Znělka festivaluFacebook