Novinky Denní aktuality Program Pro návštěvníky Blog LFŠ O festivalu Ke stažení Partneři Kontakty

Hlavní pořadatel


Asociace českých filmových klubůHlavní partneři


 
Navigace:   Program   >>   Přehled cyklů   >>   Minulost za zdí

Minulost za zdíPrezentace Iniciativy za důstojné využití věznice v Uherském Hradišti a Muzea obětí komunismu v rumunském Sighetu v rámci Letní filmové školy.

Uherské Hradiště 23.–26. července 2010


 

Program

Pátek 23. července

15.00 | Prohlídka věznice
Prohlídka areálu bývalé věznice, jejíž autentické prostory evokují především pohnutou dobu 50. let. Prohlídky se zúčastní ředitelka Muzea obětí komunismu v rumunském Sighetu Ioana Boca a další pozvaní hosté.
(Účast širší veřejnosti z kapacitních důvodů bohužel není možná.)

20.30 | Jen o rodinných záležitostech | Slovácké divadlo
(ČSSR, 1990, 114 min., režie Jiří Svoboda)
Film reflektující politické represe v 50. letech v Československu. Zobrazuje čistky v KSČ, které byly prováděny s nádechem antisemitismu. Vyšetřovací metody, všudypřítomný strach, primitivismus, zásahy sovětské moci. Závěr filmu líčí setkání odsouzeného exkomunisty s křesťanským duchovním. Tento snímek je jistou českou odpovědí na reformně komunistické Doznání natočené dle předlohy Artura Londona. Pozapomenutý, ale pozoruhodný snímek realizovaný v přelomovém období na konci 80. a začátku 90. let.
Při projekci bude přítomen režisér Jiří Svoboda. Následně se uskuteční beseda.

Sobota 24. července

11.00 | Prezentace Muzea Sighet | UMPRUM
Prezentace s podtitulem „Paměť jako způsob dosažení spravedlnosti“ se zaměřuje na historii vzniku Muzea obětí komunismu v severorumunském Sighetu, které bylo vytvořeno v prostorách bývalého žaláře. Promluví současná ředitelka muzea paní Ioana Boca a bude promítnut krátký film zachycující sighetské muzeum. Doplňkem bude projekce dokumentárního filmu s tematikou totalitního režimu.
Památník bolesti
(Rumunsko, 1991, 50 min., režie Lucia Hossu Longin)
Tento seriál je považovaný za znepokojivý dokument o světě rumunských koncentračních táborů a zločinech spáchaných rumunským komunistickým režimem. Seriál se v televizi poprvé objevil v roce 1991 a do roku 2004 bylo natočeno 120 dílů. První díl byl odvysílán ve středu 14. srpna 1991 a nikdo tehdy nevěděl, že zahájí tak dlouhou a významnou sérii. V roce 2007 vyšel na deseti DVD, které obsahují 36 vybraných dílů.

14.30 | Buď požehnané, vězení | MÍR
(Rumunsko, 2002, 87 min., režie Nicolae Mărgineanu)
Film, který je natočen podle skutečných událostí, nás zavádí do stalinistického Rumunska na sklonku 40. a na počátku 50. let, kde vládnoucí režim začíná pronásledovat vlastní národ a národní církev. Režisér Nicolae Mărgineanu vnímal natočení tohoto filmu jako svoji „morální povinnost“. Jeho otec, psycholog Nicolae Mărgineanu, byl komunisty z politických důvodů odsouzen na 16 let žaláře.

Neděle 25. července

17.00 | Prezentace Iniciativy za důstojné využití věznice | Slovácké divadlo

(60 min.)
Zástupci občanského sdružení Memoria – Iniciativy za důstojné využití věznice v Uherském Hradišti představí svou činnost a cíle společně s ukázkou návrhů na přeměnu bývalého areálu věznice vytvořených studenty architektury Technické univerzity Liberec. Program doplní ukázka kreseb z vězení Otmara Olivy a fotografií studentů ZUŠ Uherské Hradiště pod vedením Marka Malůška. Kresby a fotografie budou v době konání Letní filmové školy taktéž vystaveny v prostorách UMPRUM.

18.00 | Bumerang | Slovácké divadlo
(ČR, 1996, 97 min., režie Hynek Bočan)
Příběh z pera bývalého politického vězně Jiřího Stránského je situován do uranového lágru na Příbramsku. Tam po pádu stalinského kultu přichází na konci roku 1958 coby vězeň bývalý náčelník Hlavní správy nápravných zařízení plukovník Dobrý. Téma soužití bývalého hlavního „bachaře“ a politických vězňů v bolševickém koncentráku posloužilo tvůrcům k nadčasové úvaze o možnosti (či nemožnosti) odpuštění a smyslu spravedlnosti. Představitel jedné z hlavních rolí – Jiří Schmitzer byl roku 1997 oceněn Českým lvem.
Promítání se osobně zúčastní spisovatel a bývalý politický vězeň Jiří Stránský. Po projekci bude následovat kulatý stůl s účastí pozvaných hostů na téma důstojného využití uherskohradišťské věznice. Besedou bude provázet Jan Gogola.

Pondělí 26. července

16.00 | Pode Bal: Malík Urvi II | Klub kultury
(vernisáž)

Volné pokračování slavné výstavy Malík Urvi. Současný projekt skupiny Pode Bal je sestaven z 33 portrétů soudců a státních zástupců, kteří se aktivně angažovali v politických procesech minulého režimu. Jedná se o stále aktivní zaměstnance české justice…
 

Doprovodné výstavy

Vzpomínat nebo zapomenout?: muzeum totality v Uherském Hradišti
UMPRUM
23.7.–1.8.
Prezentací semestrálních prac,í návrhů na přeměnu bývalého areálu věznice studentů Fakulty umění a architektury, TU v Liberci, ateliéru Zdeňka Fránka a Radka Suchánka. Cílem projektů bylo nalezení koncepčního řešení instituce jež si klade za cíl být fyzickou podobou paměti. Práce vznikly za podpory občanského sdružení Memoria a města Uherského Hradiště.

Výstava: Uchopíme pocit…
Slovácké divadlo
23.7.–1.8.
Výstava fotografií "Uchopíme pocit…." představuje práce starších žáků a absolventů Výtvarného oboru Základní umělecké školy Uherské Hradiště ze třídy Marka Malůška. Fotografie jsou volnou ilustrací na téma minulosti a současnosti bývalé věznice v Uherském Hradišti.

Otmar Oliva: Kresby z vězení
UMPRUM
25.7.–1.8.
Výstava kreseb s tématem existenciální zkušenosti politických vězňů čs. komunistického režimu.

Pode Bal: Malík Urvi II
Klub kultury
26.7.–1.8.
Velkoformátové portréty soudců a státních zástupců, kteří se aktivně angažovali v politických procesech minulého režimu a stále jsou aktivními zaměstnanci české justice.
 
Všechna práva vyhrazena / © 2010 Asociace českých filmových klubů / realizace nextWEB / admin

 

Fotogalerie

Vyhledat na webu

  »

Ohlasy osobností

Přečtěte si, co říkají o 36. Letní filmové škole světové filmové osobnosti zde.

Zprávy z LFŠ na ČT

Znělka festivaluFacebook