Novinky Denní aktuality Program Pro návštěvníky Blog LFŠ O festivalu Ke stažení Partneři Kontakty

Hlavní pořadatel


Asociace českých filmových klubůHlavní partneři


 
Navigace:   Novinky   >>   Nový koncept programových sekcí

Nový vizuál + nový koncept programu = LFŠ 2010!

Letní filmová škola byla od počátku vnímána jako netradiční typ festivalu, jehož páteř netvoří soutěžní sekce a červené koberce, jako je tomu na jiných přehlídkách. Od jasného důrazu na konkrétní „velké“ téma, které dominovalo jednotlivým ročníkům (2001 - Film a erotika, 2003 - Film a smrt, 2004 - Film a dětství) LFŠ pod dramaturgickým vedením Pavla Bednaříka směřuje naopak k jasnějšímu členění programu, zdůraznění linií a motivací výběru jednotlivých cyklů, filmů a hostů.

V letošním roce hodláme představit novou podobu programových sekcí, které kopírují těžiště LFŠ jako významné kulturní akce, jež podporuje citlivější vnímání filmu jako umění i společenského a kulturního fenoménu. V první řadě se jedná o geografické členění, které je dále zúženo zaměřením na konkrétní oblast – některé sekce se soustředí na aktuální tendence, jiné představují osobnosti, témata a okruhy z dějin kinematografie. Samostatně se pak AČFK prezentuje jako významný distributor klasických a artových filmů.

„Nová podoba programu a jeho uspořádání je výsledkem dlouholeté divácké a dvouleté dramaturgické zkušenosti. Těší mě, že se nám podařilo skloubit diváckou náročnost, atraktivitu a spolupráci s významnými domácími i zahraničními institucemi. Naším hlavním motivem je hlavně důslednost jako kritérium, které podporuje vnímání filmu jako nezastupitelného fenoménu a jako plnohodnotné umělecké formy 21. století,“ říká Pavel Bednařík, umělecký ředitel LFŠ.

Nový programový koncept počítá se šesti každoročně se opakujícími sekcemi: Fokus nabízí hlubší pohled do vývoje a tendencí konkrétní národní kinematografie (jednotlivé cykly představují osobnosti, témata a tendence typické pro tuto kinematografii). Spektrum představuje aktuální tendence či témata ve světové kinematografii, které mění tvář současného filmu a upozorňují na závažné skutečnosti dnešní společnosti. Inventura tvoří těžiště a specifikum Letní filmové školy – uvádí archivní a klasické snímky v podobě retrospektiv autorů či kapitol z filmové historie. Mottem sekce je „Z archívů zpět na plátna kin!“

Visegradský horizont je kinematografickým průnikem čtyř zemí bývalé visegradské čtyřky. Upozorňuje na legendy i talenty národních kinematografií a společné téma, nezapomíná také na zhodnocení uplynulé sezóny tvorby všech čtyř zemí (Česka, Slovenska, Polska, Maďarska). Sekce AČFK uvádí připomíná, že AČFK jako pořadatel LFŠ má také své nezastupitelné místo na českém distribučním trhu a filmovka je výjimečným prostorem repríz, premiér a předpremiér filmů uváděných do české distribuce (za účasti hostů). Na závěr Zvláštní uvedení, které je prostorem pro speciální typy projekcí mimo formát ostatních cyklů.
 
Všechna práva vyhrazena / © 2010 Asociace českých filmových klubů / realizace nextWEB / admin

 

Fotogalerie

Vyhledat na webu

  »

Ohlasy osobností

Přečtěte si, co říkají o 36. Letní filmové škole světové filmové osobnosti zde.

Zprávy z LFŠ na ČT

Znělka festivaluFacebook