Novinky Denní aktuality Program Pro návštěvníky Blog LFŠ O festivalu Ke stažení Partneři Kontakty

Hlavní pořadatel


Asociace českých filmových klubůHlavní partneři


 
Navigace:   Program   >>   Přehled cyklů

Přehled programových cyklů

Letní filmová škola byla od počátku vnímána jako netradiční typ festivalu, jehož páteř netvoří soutěžní sekce a červené koberce, jako je tomu na jiných festivalech. Rozmanité tendence, programové směřování a ambice vedly k jasnému důrazu na konkrétní téma, které dominovalo jednotlivým ročníkům. Vývoj LFŠ od roku 2008 směřuje k jasnějšímu rozdělení programu, zdůraznění linií a motivací výběru cyklů a filmů.

Více o nové dramaturgické koncepci LFŠ


Fokus: Island

Pravidelná programová sekce Fokus představí historii, současnost i nejvýraznější osobnosti vybrané národní kinematografie. Po Rakousku v roce 2009 bude divákům festivalu prezentována objevná kinematografie ostrova věčného ledu, Islandu.

Sekce Fokus: Island představí relativně mladou kinematografii, ve které se soustavná produkce hraných filmů začala objevovat teprve v průběhu 80. let. Definitivní průlom zaznamenal islandský film v průběhu let devadesátých – během této dekády začali tvůrci jako Fridrik Thor Fridriksson nebo Baltasar Kórmakur sbírat ocenění na největších světových festivalech. Islandský film neztratil nic ze své atraktivnosti a divácké obliby ani v novém tisíciletí – na úspěchy Fridrikssona a Kórmakura navazují mladí tvůrci jako Dagur Kári, Robert Ingi Douglas nebo Rúnar Runarsson.

Programová sekce Fokus: Island představí kompletní historii islandské kinematografie od němých severských koprodukcí natočených na Islandu, přes první úspěchy islandského filmu v 80. letech až po současnost. Důležitou složkou sekce Fokus: Island budou tematické či žánrové kolekce filmů postihujících charakteristické prvky islandské kinematografie – vikingské ságy, hudební filmy nebo národní komedie. Sekce bude doplněna retrospektivami významných islandských tvůrců.

Více k sekci zde
 

Spektrum: Nový latinskoamerický film

Pojem „nový latinskoamerický film“ je používán již od šedesátých let minulého století. Program letošní LFŠ se zaměří na vrcholné období tohoto boomu, které zahrnuje především produkci posledních 15 -20 let. Jde vesměs o filmy, které sklízejí řadu ocenění po festivalech celého světa. Svým novátorským přístupem se již řada režisérů zapsala do vývoje světové kinematografie.

Uvedeny budou dnes už kultovní filmy jako Amores perros (Alejandro González Iñárritu), Mexická jízda (Alfonso Cuarón), Japonsko (Carlos Reygadas) a řada dalších. Hlavní pozornost bude věnována Mexiku a Argentině, ale chceme také objevit i opomíjené kinematografie, jako je například kolumbijská.

Výběr z argentinské kinematografie vzniká za podpory a ve spolupráci s Argentinskou asociací filmových kritiků a členem jejího vedení Pablo De Vitou. Asociace vznikla v roce 1942 při Festivalu Mar del Plata (festival kategorie A) a jejím úkolem je např. udělování výročních filmových cen Kondor.

Více o sekci naleznete zde
 

Spektrum: Fotbalová horečka

Cyklus Fotbalová horečka přiblíží nejpopulárnější světový sport jako objekt různých podob fanouškovského vzývání. Cyklus se důsledně zaměří na dílčí téma fotbalových fanoušků a klasifikací možných forem vztahu k této kolektvní hře: od zdravé posedlosti fotbalem (Pohár, Fotbalová horečka, Hledá se Eric) k problematice rowdies, hooligans a dalších "fotbalových" násilníků (Proč?, Hooligans, Inkognito). Programový cyklus Fotbalová horečka reaguje na fenomén fotbalu, který spojuje všechy státy i teritoria naší planety a svou návazností na MS v Jihoafrické republice získává akcent mimořádné aktuálnosti. Součástí cyklu budou přednášky domácích i zahraničních odborníků a další doprovodný program. 

Více k Fotbalové horečce zde
 

 Inventura: Jacques Tati

Letošní LFŠ připomene v komplexní retrospektivě tvorbu francouzského režiséra a komika Jacquese Tatiho. Uvedeny budou nejenom slavné Tatiho filmy s ústřední postavou pana Hulota (Prázdniny pana Hulota, Můj strýček, Playtime, Pan Hulot jede na výstavu), ale také dosud málo známé snímky, ve kterých Jacques Tati buď hrál, nebo je režíroval. Všechny Tatiho celovečerní filmy uvedeme na restaurovaných 35mm kopiích, diváci se budou moci seznámit také s americkou verzí snímku Můj strýček (My Uncle), za kterou Tati dostal Oscara.  Fotbalový dokument Forza Bastia zase propojí Tatiho retrospektivu s programovou sekcí Fotbalová horečka.

K retrospektivě J. Tatiho více zde
 

Inventura: Neznámý Rainer Werner Fassbinder

Retrospektiva jednoho z nejvýznamnějších režisérů historie světové kinematografie si klade za cíl přiblížit divákům Letní filmové školy celistvý kontext Fassbinderovy tvorby. Na festivalu bude uvedeno celkem 30 celovečerních filmů tohoto tvůrce, přičemž Fassbinderova retrospektiva bude rozdělena mezi 2 ročníky Letní filmové školy (2010 a 2011). V první části kolekce nazvané Neznámý Rainer Werner Fassbinder budou divákům představena méně známá díla tohoto tvůrce, většina z nich bude v České republice uvedena vůbec poprvé. Kolekce celovečerních filmů bude doplněna výběrem režisérových snímků televizních a v rámci doprovodného programu bude instalována výstava unikátních fotografií mapujících Fassbinderovo dílo.

Projekt dvojdílné Fassbinderovy retrospektivy je významný celistvostí, ve které bude jeho dílo českým divákům představeno – unikátní bude nejen samotný rozsah celé přehlídky (celkem 30 celovečerních filmů během dvou ročníků LFŠ), ale také množství u nás dosud neuvedených Fassbinderových filmů. Diváci Letní filmové školy tak budou mít možnost seznámit se během dvou ročníků festivalu s kompletním dílem tohoto výrazného německého tvůrce, kontext uvedených filmů dále rozšíří přítomnost Fassbinderových spolupracovníků a připravené doprovodné akce.
 

Inventura: Filmová čítanka - film noir

Letos bude v pravidelném cyklu Filmová čítanka (podsekce cyklu Inventura), který má doplňovat návštěvníkům LFŠ znalosti z dějin světové kinematografie, zaměřena pozornost na tradici filmu noir. Tento typicky americký filmový žánr bude představen reprezentativním výběrem pokrývajícím období od třicátých let minulého století do současnosti. Cílem je představit film noir v jeho celistvosti. Půjde tak o první přehlídku tohoto žánru takového rozsahu u nás, jeho předznamenáním bylo uvedení mini-kolekce filmů v letošním Projektu 100 (Hluboký spánek, Smlouva s vrahem, Muž z Londýna).

Více o celém noirovém programu i jednotlivých filmech naleznete zde
 

Visegrádský horizont

Programová sekce Visegrádský horizont představí komplexní program věnovaný čtyřem zemím středoevropského prostoru (Česká republika, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Součástí cyklu budou retrospektivy významných osobností historie i současných talentů daných kinematografií (Béla Tarr, Ján Kadár, Stanislav Szomolányi, Robert Gliński), profily objevující neznámé či polozapomenuté osobnosti (Ivan Fíla, Mariusz Wilczynski), stejně jako dramaturgicky připravené tématické cykly (Divoká devadesátá, Přepisování minulosti). Nechybět nebudou ani filmové novinky daných zemí z posledního kalendářního roku. Nedílnou částí Visegrádského horizontu je i Panorama filmové kritiky, které doplňuje kontext celého cyklu o pohled filmových publicistů a teoretiků ze zásadních časopisů daných států.

Panorama filmové kritiky 3
 

Visegrad legenda: Ján Kadár

Ve spolupráci s kolegy z Asociace slovenských filmových klubů a Slovenského filmového ústavu uvdeme na Letní filmové škole 2010 rozsáhlou retrospektivu slovenského režiséra Jána Kadára. Koadárova retrospektiva bude obsahovat snímky natočené v Československu v režijním tandemu s Elmarem Klosem (Smrt si říká Engelchen, Obchod na korze, Touha zvaná Anada) a také výběr z jeho amerických filmů (Anděl Levine, Co mi táta nalhal).
 
 

Visegrad téma: Divoká devadesátá

Kolekce snímků vybraná dramaturgem Jaroslavem Sedláčkem představí dvanáctku filmů reprezentujících možné podoby domácí kinematografie v 90. letech minulého století. Uvedeny budou nejen unikáty a filmové monstrozity vycházející z neklidné porevoluční doby (Kanárská spojka, , Don Gio), ale také neprávem zapomenuté filmové perly z této blízké a zároveň vzdálené dekády (V erbu lvice, Postel, Krvavý román).

Více o sekci zde
 

Přepisování minulosti: Každodennost normalizace

V letošním pokračování pravidelného cyklu Přepisování minulosti chceme prostřednictvím dobových a současných filmů přiblížit různé podoby uměleckého zachycení (či účelové konstrukce) obrazu každodenního života, dobových reálií a sociálních vztahů v době tzv. normalizace. Všední dny lidí v Československu sedmdesátých a osmdesátých let. S některými představovanými situacemi tehdejšího každodenního života se setkáváme dodnes, některé se radikálně změnily, jiné už nenávratně patří minulosti. Drobná kriminalita, problémy světa populární hudby, násilí sportovních fanoušků, revolta mladých, mezigenerační vztahy, život na okraji společnosti. Ale i masivní bytová výstavba, prosperita zemědělského družstevnictví, atraktivita učňovského školství, budovatelský étos, socialistické soutěžení dělnických kolektivů, kasárenský život vojáků základní služby.

Více o sekci naleznete zde
 

Film a živá hudba

Uvádění němých filmů s živým hudebním doprovodem v podobě ucelené festivalové sekce se pomalu ale jistě stává tradicí Letní filmové školy. Ani letos diváci nepřijdou o perličky němé éry oděné v atraktivní hudební háv. Cílem této sekce není pouze uvést němé filmy doplněné živou hudbou jako cosi exotického a netradičního, ale chceme se soustředit na kvalitní němé snímky, „obnovené“ prostřednictvím současné hudby, což se po dvou letech trvání této sekce ukazuje jako velmi funkční spojení. Zároveň máme ambici uvádět nejen světoznámé filmy považované za klasiku, ale chceme i objevovat a zpřístupňovat méně známé nebo pozapomenuté snímky.

Více k sekci zde
 

AČFK uvádí

AČFK jako pořadatel LFŠ má své nezastupitelné místo na českém distribučním trhu a „filmovka" je výjimečným prostorem repríz, slavnostních premiér a předpremiér filmů uváděných do české distribuce (za účasti hostů). LFŠ 2010 tak divákům nabídne kompletní přehled distribuční aktivity Asociace českých filmových klubů od podzimu 2009 do podzimu 2010. Uvedeny budou mimo jiné filmy Panika v městečku, Fish Tank, Hadewijch nebo Já také, stejně jako distribuční akvizice AČFK pro druhou polovinu roku 2010.

Více:
Hleda se Nemo... Nobody...
Všechna práva vyhrazena / © 2010 Asociace českých filmových klubů / realizace nextWEB / admin

 

Fotogalerie

Vyhledat na webu

  »

Ohlasy osobností

Přečtěte si, co říkají o 36. Letní filmové škole světové filmové osobnosti zde.

Zprávy z LFŠ na ČT

Znělka festivaluFacebook