Novinky Denní aktuality Program Pro návštěvníky Blog LFŠ O festivalu Ke stažení Partneři Kontakty

Hlavní pořadatel


Asociace českých filmových klubůHlavní partneři


 
Navigace:   Program   >>   Doprovodný program   >>   Přepisování minulosti - odborný program

Přepisování minulosti – odborný doprovodný program

V letošním pokračování pravidelného cyklu Přepisování minulosti chceme prostřednictvím dobových a současných filmů přiblížit různé podoby uměleckého zachycení (či účelové konstrukce) obrazu každodenního života, dobových reálií a sociálních vztahů v době tzv. normalizace. Všední dny lidí v Československu sedmdesátých a osmdesátých let. S některými představovanými situacemi tehdejšího každodenního života se setkáváme dodnes, některé se radikálně změnily, jiné už nenávratně patří minulosti. Drobná kriminalita, problémy světa populární hudby, násilí sportovních fanoušků, revolta mladých, mezigenerační vztahy, život na okraji společnosti. Ale i masivní bytová výstavba, prosperita zemědělského družstevnictví, atraktivita učňovského školství, budovatelský étos, socialistické soutěžení dělnických kolektivů, kasárenský život vojáků základní služby.


Sobota 24. 7. / 11:00 / Reduta – malý sál / přednáška
Petr Cajthaml: Normalizační všednost v seriálech Československé televize


Televizní seriál byl v sedmdesátých a osmdesátých letech již tradičním, divácky velmi populárním žánrem. Příběhy postav mnohadílných opusů zachycují všední život let, kdy seriály vznikaly, někdy s detailní přesností, někdy s velmi výrazným zkreslením.
Historik Petr Cajthaml se ve své přednášce pokusí přiblížit některé stereotypy, se kterými tvůrci seriálů představovali každodenní život. Pozornost bude věnována otázce věrohodnosti televizní každodennosti a využitelnosti seriálů jako historického pramene. Přednáška bude doplněna krátkými ukázkami z vybraných seriálů.

Sobota 24. 7. / 14:30 / Reduta – malý sál / přednáška
Martin Franc: Každodennost normalizace


Výzkumu každodennosti v období tzv. normalizace se v posledních letech věnuje stále větší pozornost, stále jsme však v této oblasti ve srovnání s Německem (respektive s výzkumem bývalé NDR) nebo Polskem ve značném zpoždění. Velkým problémem zůstává problematika pramenné základny a silného rozporu mezi konstrukcí každodenního života ovlivněných dobovými oficiálními institucemi (včetně obrazu ve filmech či televizních pořadech) a vzpomínkami pamětníků, které však zase silně zpětně ovlivňuje pozdější vývoj. Výsledná podoba prací o každodennosti v Československu pak často kolísá mezi extrémy čiré a víceméně nadšené (n)ostalgie a varovné příručky pro děti „aby se to již nikdy neopakovalo“ pečlivě shromažďující všechna dostupná negativa. Více než dvacetiletý odstup od listopadu 1989 však snad dává možnost podívat se na problematiku každodennosti v období tzv. normalizace jako na pozoruhodný příklad života ve světě vnitřně vyčerpané diktatury, která se v zájmu zachování moci svých představitelů zoufale snaží o koexistenci s konzumním stylem života.

Sobota 24. 7. / 17:00 / Reduta – malý sál / přednáška
Hynek Bouchal - Aleš Říman: Motivy všednodennosti v české poezii a próze 70. a 80. let 20. století


Tématem přednášky je způsob zachycení prosté všednodennosti v české literatuře doby tzv. normalizace, a to jak v literatuře oficiální (především poesii), tak textech vznikajících v prostředí tzv. undergroundu. Na jedné straně tak přijdou na přetřes do pastelových barev oděné sériově vyvedené pseudoproblémy mladé generace v podání bardů umu a velikosti Karla Sýse, na straně druhé syrové generační zprávy Petra Placáka či Jáchyma Topola.


Neděle 25.7. / 20:30 / Umprum / přepisování minulosti
Nedělní chvilky poezie


Jedním z fenoménů normalizační televizní tvorby byly nesporně Nedělní chvilky poesie. Dvouhodinové pásmo sestavené ve spolupráci s archivem České televize v sobě ukrývá to nejbizarnější, co v rámci zmíněného pořadu v rozpětí více než patnácti let vzniklo. Máte-li dost odvahy, popřípadě svérázný smysl pro humor, nenechte si rozhodně tento večírek pro otrlé ujít.
Verše Václava Honse, Ivana Skály, Josefa Kabara, Jiřího Taufera, Marie Pujmanové či Josefa Peterky recitují Jiřina Švorcová, Josef Větrovec, Petr Hanbinec, Vilém Beder, Jaroslav Moučka či Zdeněk Buchvaldek.


Pondělí 26. 7. / 20:30 / Reduta komorní sál / přepisování minulosti
Básníci a lokajové


Recitační pořad Básníci a lokajové je složen z textů vznikajících mezi léty 1945 – 1989. Pokouší se v plné míře postihnout absurditu zmíněné epochy, v níž lokajové bez špetky nadání či charakteru publikovali ve statisícových nákladech a modelovali tak tvář naší poesie, zatímco největší tvůrci své doby trpěli v káznici, popřípadě v exilu.
Básně Vladimíra Holana, Jana Zahradníčka, Ivana Diviše, Ivana Martina Jirouse či Karla Kryla tak zazní v těsné blízkosti propagačních textů S.K. Neumanna, Pavla Kohouta a ovšem i chorobných výplodů Karla Sýse, Václava Honse nebo Ivana Skály.
Recitují: Hynek Bouchal a Aleš Říman.


 
Všechna práva vyhrazena / © 2010 Asociace českých filmových klubů / realizace nextWEB / admin

 

Fotogalerie

Vyhledat na webu

  »

Ohlasy osobností

Přečtěte si, co říkají o 36. Letní filmové škole světové filmové osobnosti zde.

Zprávy z LFŠ na ČT

Znělka festivaluFacebook