Novinky Denní aktuality Program Pro návštěvníky Blog LFŠ O festivalu Ke stažení Partneři Kontakty

Hlavní pořadatel


Asociace českých filmových klubůHlavní partneři


 
Navigace:   Program   >>   Doprovodný program   >>   Profilové přednášky, besedy a kinolektoráty

Profilové přednášky, besedy a kinolektoráty

Nedílnou součástí odborného programu jsou i přednášky, besedy a kinolektoráty, které souvisí přímo s filmovým programem. Tento profilový program však není možné zařadit do žádného z cyklů odborného programu. Každá z profilových přednášek, kinolektorátů či besed tak reprezentuje důležitý cyklus či sekci letošního programu LFŠ. Nebudou proto chybět například přednášky k latinskoamerickému filmu, k filmovému Islandu či tématu fotbalové horečky – důraz je přitom kladen na přítomnost odborníků, a to jak z řad hostů, tak zástupců filmových institucí.

Sobota 24. 7. / 11:00 / Mír
Václav Macek: Osobnost Jána Kadára v kontextu československé kinematografie

Přednáška Václava Macka je součástí rozsáhlé retrospektivy slovenského režiséra Jána Kadára, která bude uvedena ve spolupráci s kolegy z Asociace slovenských filmových klubů a Slovenského filmového ústavu na Letní filmové škole 2010.

Sobota 24. 7. / 20:30 / Reduta – komorní sál
Work in Progress: Karel Vachek (Tmář a jeho rod)

Karel Vachek, svébytný a provokativní dokumentarista, vedoucí katedry dokumentární tvorby na FAMU, dokončuje svůj nový celovečerní film Tmář a jeho rod. Česká mytologie a mystika, sociální a politické jevy a fenomény současnosti, spiritismus, proutkaření, paralelní světy – formou rozsáhlých ukázek představí a bude nad nimi diskutovat s diváky sám autor. Vedle toho LFŠ připomene výstavou i nedávné 70. narozeniny a malířskou tvorbu.

Neděle 25. 7. / 11:00 / Reduta – malý sál
Jaroslav Sedláček: Transformace československé kinematografie v 90. letech

Institucionální podmínky, privatizace jednotlivých produkčních a distribučních center, nově vzniklé soukromé společnosti, které překračovaly model zestátněné kinematografie - to vše dodávalo divokost době, která přála více podnikatelům, než autorským talentovaným tvůrcům.

Neděle 25. 7. / 20:30 / Reduta – komorní sál
Work in Progress: Jaromír Kallista (Přežít svůj život – Teorie a praxe)

Formou dvou filmů o filmu mapujících natáčení nejnovějšího filmu legendárního českého animátora, režiséra, malíře, surrealisty Jana Švankmajera představí dvorní producent Jan Kallista a Jana Bébrová nový připravovaný kombinovaný snímek Přežít svůj život (teorie a praxe).

Pondělí 26. 7. / 11:00 / Reduta - komorní sál
Olaf Möller: Obraz fotbalového fanouška v evropském filmu od 80. let

Renomovaný filmový publicista Olaf Möller (Film Comment, Senses of Cinema) spolupracuje s LFŠ již od loňského ročníku. Specialista na filmy s fotbalovou tématikou se ve své přednášce bude zabývat vývojem reflexe fotbalových fanoušků a hooligans v evropském filmu od 80. let do současnosti.

Úterý 27. 7. / 11:00 / Reduta - komorní sál
John Williams: FC Liverpool – politika britského fotbalového fandovství

Britský sociolog z University of Leicester John Williams se zabývá sociologií fotbalových fanoušků už řadu desetiletí a v tomto tématu se řadí ke světovým kapacitám. Na konkrétním příkladu jednoho z neslavnějších britských klubů FC Liverpool vysvětlí posluchačům princip politiky a fungování britského fotbalového fandovství z hlediska sociologie jednotlivce i davu a z hlediska politického i společenského vývoje Velké Británie.

Úterý 27. 7. / 17:00 / Mír
Vladimír Hendrich: Neznámý R. W. Fassbinder, kongeniální samouk a jasnozřivý romantik

Měšťácký bulvár referoval o Fassbinderovi hlavně jako o „narkomanovi“ a „oplzlém netvorovi“. Ve svém kinolektorátu se Mgr. Vladimír Hendrich pokusí uvést na pravou míru některé osobní i profesní mýty o režisérovi, který již kolem roku 1970 předvídal, do jakých konkrétních prdelí pošle kšeftsmanský establishment ideály šedesátých let, a který za necelých 14 let své tvůrčí dráhy natočil 43 většinou obdivuhodných filmů.

Středa 28. 7. / 17:00 / Hvězda
Ásgrímur Sverisson: Současná situace islandského filmu

Kinolektorát Ásgrímura Sverrissona naváže na jeho přednášku o historii islandského filmu a bude se dotýkat aktuálního směřování islandské kinematografie. Tématem bude především současná ekonomická krize a z ní vyplývající rozsáhlé škrty v kulturním sektoru, kterými může být dočasně pozastaven progres islandského filmu zahájený úspěchem Fridrikssonových Dětí přírody v roce 1991.

Středa 28. 7. / 17:00 / Umprum
Věroslav Hába: Evropské kořeny filmu noir

Ve své přednášce Evropské kořeny filmu noir se Věroslav Hába zaměří na objasnění zásadního vlivu německého filmu výmarského období prostřednictvím pojmů jako fatalismus, psychologie, expresivita či nová věcnost na tematické směřování a vizuální výraz americké kinematografické tvorby 30. a 40. let, jež posléze dospěla k noirové stylistice.

Pátek 30. 7. / 11:00 / Hvězda
Michael Málek: Nicolas Ray a Film noir

Kinolektorát Michaela Málka se bude zabývat vlivem a významem Nicolase Raye na vývoj filmu noir – po přednášce bude uveden film Na opuštěném místě, který je současně vnímán jako jeden z nejpronikavějších pohledů do života Hollywoodu.

Pátek 30. 7. / 11:00 / Slovácké divadlo
John Williams: Současný vývoj britského fotbalového fanouškovství /

Kinolektorát navazuje na Williamsovu přednášku FC Liverpool – politika britského fotbalového fandovství a zároveň se úzce dotýká zobrazení britských hooligans ve filmu Gang (který bude uveden po skončení kinolektorátu). Williams posluchačům přiblíží principy fungování britské fanouškovské kultury v současnosti a srovná tyto principy s dobou hlubokých 80. let, ve kterých se odehrává zmiňovaný film Gang.

Pátek 30. 7. / 18:00 / Reduta – komorní sál
Pablo de Vita, Gabriel Rodríguez: Co je to nový latinskoamerický film?

Pojem nový latinskoamerický film označuje konkrétní proud v kinematografiích Latinské Ameriky. Obsahem přednášek bude náhled na kořeny tohoto stylu a současné tendence nového mexického a argentinského filmu, které jsou již národnostně odlišné. Tématy nebudou jen estetické nebo politické aspekty ale také vývoj produkční a distribuční. V programu vystoupí argentinský filmový historik a kritik Pablo De Vita a mexický filmový historik Gabriel Rodríguez.

Sobota 31. 7. / 14:30 / Reduta – komorní sál
Béla Tarr v kontextu evropské kinematografie

Beseda je integrální součástí projektu Panorama filmové kritiky III, v jehož rámci byli osloveni zástupci čtyř filmových periodik ze čtyř zemí visegrádského prostoru (Česká republika: Cinepur, Slovensko: KINO-IKON, Polsko: Kwartalnik filmowy, Maďarsko: Mozinet)a který byl podpořen Visegrad Fundem. Zástupci časopisů přispěli do monografie Béla Tarr: V oku velryby a k Tarrovu dílu se váže i tento diskusní panel, ve kterém budou jeho účastníci analyzovat a interpretovat různé aspekty Tarova díla (inspirační zdroje, stálí spolupracovníci, vizuální styl, filozofická východiska). Panel povede filmová publicistka a editorka Tarrova monografie Kamila Boháčková. 
Všechna práva vyhrazena / © 2010 Asociace českých filmových klubů / realizace nextWEB / admin

 

Fotogalerie

Vyhledat na webu

  »

Ohlasy osobností

Přečtěte si, co říkají o 36. Letní filmové škole světové filmové osobnosti zde.

Zprávy z LFŠ na ČT

Znělka festivaluFacebook