Novinky Denní aktuality Program Pro návštěvníky Blog LFŠ O festivalu Ke stažení Partneři Kontakty

Hlavní pořadatel


Asociace českých filmových klubůHlavní partneři


 
Navigace:   Program   >>   Doprovodný program   >>   Respekt fórum

Respekt fórum

36. Letní filmová škola v Uherském Hradišti ve spolupráci s týdeníkem Respekt zve všechny zájemce k návštěvě diskusního cyklu Respekt fórum, které je i v letošním roce nedílnou součástí odborného doprovodného programu. Pozornost bude zaměřena jak na aktuální témata, tak na problematiku transformace české kinematografie.

Neděle 25. 7. / 14:30 / Reduta – malý sál / beseda

Fotbal a Afrika – pomoc třetímu světu nebo byznys?
Od prvního fotbalového mistrovství světa v Africe se čekají divy: má zlepšit pověst celého světadílu, zbavit investory strachu a pomoci k rozvoji Africe. Není to ale poprvé, kdy fotbal v Africe přestává být jen hrou. Nevládní organizace využívají fotbalu ke zlepšení životních podmínek ve slumech, k osvětě HIV/AIDS, k usmíření znepřátelených komunit. Hrát v nějakém z evropských klubů je zas pro kluky ze slumů jejich „americkým snem“, spousta hráčů však místo v naslibovaném klubu končí v Evropě na ulici.

Pondělí 26. 7. / 14:30 / Reduta komorní sál / beseda
Kauza: Filmové pirátství

Sdílení nelegálních kopií audiovizuálních děl je realitou a rozšířenou aktivitou. Úpravu autorského zákona požaduje nejen v ČR konglomerace "pirátských stran" zaštiťujících se právem na svobodné šíření a sdílení informací. V mnoha zemích vznikají legislativní aktivity, které se snaží zpřísnit dohled nad internetem a efektivnější represi. Odpůrci argumentují, že technologický pokrok nelze zastavit, problém tkví v trvání na zastaralých obchodních modelech. Jak se mohou bránit producenti, aby nepřicházeli o podstatnou část svého zisku? Řeší legislativa v ČR situaci odpovídajícím způsobem?

Pondělí 26. 7. / 17:30 / Reduta – velký sál / beseda
Divoká devadesátá aneb Co se ztratilo z českého filmu 90. let

Dvacet let od sametové revoluce vypadá jako přehledná a nedávná současnost. Jaké filmy však vznikaly v průběhu devadesátých let si už vzpomene málokdo. V paměti zůstávají ty nejznámější a nejslavnější, některé snímky však neoprávněně zapadly, nebo stojí za to připomenout si extravaganci, excesy a extrémy doby, která už se pomalu a potichu stala minulostí. Profilová debata sekce 36. LFŠ Divoká devadesátá se bude věnovat filmové tvorbě 90. let, podmínkám, ve kterých tehdy filmy vznikaly. K diskusi jsou přizváni jak filmoví tvůrci, kteří v 90. letech začínali, scénáristé i filmoví historici.

Úterý 27. 7. / 14:30 / Reduta komorní sál / beseda
Kdo bude hlídat hlídače...? aneb o Transformaci české kinematografie v 90. letech

Sekce 36. LFŠ Divoká devadesátá se nesoustředí pouze na samotné filmy z doby po Sametové revoluci. Pozornost bude věnována také společenským, politickým a ekonomickým podmínkám, ve kterých vznikala transformovaná kinematografie. Institucionální podmínky, privatizace jednotlivých produkčních a distribučních center a podniků, nová podoba financování, nov vzniklé soukromé společnosti, která složitě překračovaly model zestátněné kinematografie... to vše dodávalo divokost době, která přála více podnikatelům, než autorským talentovaným tvůrcům.


 
Všechna práva vyhrazena / © 2010 Asociace českých filmových klubů / realizace nextWEB / admin

 

Fotogalerie

Vyhledat na webu

  »

Ohlasy osobností

Přečtěte si, co říkají o 36. Letní filmové škole světové filmové osobnosti zde.

Zprávy z LFŠ na ČT

Znělka festivaluFacebook