Novinky Denní aktuality Program Pro návštěvníky Blog LFŠ O festivalu Ke stažení Partneři Kontakty

Hlavní pořadatel


Asociace českých filmových klubůHlavní partneři


 
Navigace:   Program   >>   Hosté   >>   Robert Glinski

Robert Gliński

Ve filmové tvorbě polského režiséra Roberta Glińského nalezneme převážně psychologická a sociální dramata. Nebránil se však ani jiným filmovým žánrům, a tak v jeho filmografii figuruje rovněž komedie, jakož i sci-fi. Tematická pestrost, paradokumentární styl a vynikající práce s dětskými herci tvoří základní rysy jeho tvorby.

Robert Glińský studoval nejprve architekturu na Varšavské polytechnice a teprve po jejím úspěšném zakončení režii na filmové škole v Lodži (PWSFTviT), kterou dokončil roku 1979. V té době zcela jistě netušil, že se za několik desítek let stane jejím rektorem (od 1. 9. 2008).

Krátce po studiích se Glińský, společně s dalšími kolegy, rozhodl založit po vzoru maďarského „Studia Bély Balázse“ nové polské filmové studio. Po třídenní návštěvě Budapešti a následné byrokratické honičce po polských úřadech se jejich sen stal skutečností. A tak v dubnu roku 1981 vzniklo „Studio Karola Irzykowského“, jež bylo samostatnou jednotkou s vlastní samosprávou i rozpočtem. Částečná nezávislost studia umožnila vznik několika přelomových filmů, mezi které můžeme zařadit i Glińského debut – středometrážní hraný snímek Nedělní hrátky, který byl dalším příspěvkem k tehdy odvážné kritice stalinismu. Podobenství o světě dospělých, jež se odráží ve zdánlivě nevinných dětských hrátkách na dvoře činžovního domu, končí tragicky. Tehdejší mocipáni filmu vytýkali hlavně jeho politický náboj, a tak není divu, že nakonec skončil na čtyři roky v trezoru. Již v prvním Glińského filmu tak nalézáme motiv, jež se pak v jeho tvorbě opakuje – krutost dětí.

Tento motiv se objevuje u Glińského znovu až o několik let později ve snímku Ahoj, Terezko. Tentokrát však jako odplata za citovou deprivaci zaviněnou okolním světem. Proto ve svém vrcholném díle také kriticky nahlíží na instituce jako jsou rodina, škola a církev, které nezvládají výchovnou roli. Velmi podobný postoj zastává režisér i ve svém zatím posledním snímku Sviňky Jen prostředí sídliště vyměnil za prostředí polsko-německého pohraničí, kde kvete dětská prostituce. Ústředními tématy však zůstávají bolestné dospívaní, netečnost nejbližšího okolí a následná pomsta. Podobná tematika i osudy hlavních hrdinů umocňují paralelu obou snímků.

Zcela jinému tématu, čili osudům jednotlivců na pozadí „velkých dějin“, se Glińský věnuje ve snímku Vše, na čem záleží. Film je adaptací autobiografických zápisků Oly Watowé, v nichž zachycuje osudy své rodiny za 2. světové války. Sám režisér říká: „Ukazuji lidský osud, kterému se nemusíme slepě poddávat. Můžeme jej řídit a ovlivňovat to, jak žijeme. Kategorickým imperativem je víra. Je jedno v co – v lásku, v Boha či v záchranu. Bez víry s osudem nevyhrajeme.“ Jeho výpověď se popravdě vztahuje k jeho dalšímu filmu Žabí lamento, ale dá se vhodně použít i pro jeho další filmy. I v této filmové adaptaci (podle prózy Güntera Grasse) sledujeme osudy lidí, poznamenané neúprosnými dějinami, kteří jednak nerezignují z možnosti ovlivnit současnost. Rovněž humorně laděný snímek Benek představuje titulního hrdinu jako člověka, který se rozhodne uchopit svůj osud do vlastních rukou. Je totiž propuštěným slezským horníkem, a tak nemá co ztratit.

Glińský se nesoustředil pouze na hraný film, ale věnoval se rovněž divadlu, dokumentu, jakož i televizní tvorbě. Pro cyklus „polské svátky“ TVP natočil film Prodloužený víkend odehrávající se v době květnových svátků a pro stejnou televizi i krátký film Krajina, jenž je součástí povídkového filmu Solidarita, Solidarita. Z jeho dokumentů stojí za zmínku několik krátkých filmů s židovskou tematikou, ale hlavně film Homo.pl, popisující obecnou situaci polských homosexuálů.
 

Úryvek z filmu Ahoj Terezko

Všechna práva vyhrazena / © 2010 Asociace českých filmových klubů / realizace nextWEB / admin

 

Fotogalerie

Vyhledat na webu

  »

Ohlasy osobností

Přečtěte si, co říkají o 36. Letní filmové škole světové filmové osobnosti zde.

Zprávy z LFŠ na ČT

Znělka festivaluFacebook