Novinky Denní aktuality Program Pro návštěvníky Blog LFŠ O festivalu Ke stažení Partneři Kontakty

Hlavní pořadatel


Asociace českých filmových klubůHlavní partneři


 
Navigace:   Program   >>   Přehled cyklů   >>   Spektrum: Nový latinskoamerický film

Spektrum: Nový latinskoamerický film

Sekce Spektrum letos zahrnuje tematický cyklus s názvem Nový latinskoamerický film. Chceme tak poskytnout návštěvníkům Letní filmové školy jedinečnou možnost seznámit se tendencí současné kinematografie, která je již bezmála dvacet let nedílnou součástí všech významných světových festivalů.

Při výběru jsme se soustředili především na druhou vlnu nového latinskoamerického filmu, která je charakteristická tím, že nastupující generace není semknuta kolem nějaké ideologie jako v případě první vlny let šedesátých a sedmdesátých, ale spíše má společná produkční východiska, nový pohled na domácí realitu, zvědavost pohrávat si s filmovým médiem neobvyklými způsoby a hlavně reflektovat tvůrčím způsobem vlastní vnímání národní identity a společenských změn. Proto je třeba jí více vnímat jako národní fenomén jednotlivých zemí. Nejvýraznější díla a režiséři pochází z Argentiny a Mexika, takže i na těchto produkcích je postavena hlavní osa celého programu.

V Mexiku musíme logicky začít triumvirátem Alejandro González Iñárritu (Amores perros – Láska je kurva), Guillermo del Toro (Cronos) a Alfonso Cuarón (Mexická jízda), kteří svými filmy odráželi změny ve společnosti i v kinematografii. Zároveň šlo o filmy, které zaznamenaly nebývalý úspěch u publika. Na ně navazují Carlos Reygadas (Japonsko, Tiché světlo), Fernando Eimbcke (Jezero Tahoe) nebo Francisco Vargas Quevedo (Housle). Vše uzavírá Deficit - režisérský debut herce Gaela Garcíi Bernala proslaveného právě filmy jako Amores perros a Mexická jízda.

Argentina na sebe upozornila hlavně neuvěřitelnou smrští festivalových cen z celého světa, kterou letos završila výroční americká cena Oscar. My jsme se zaměřili hlavně na ta nejradikálnější a vesměs málo známá díla. Proto volba padla na kompletní retrospektivu Lisandra Alonsa, který do Uherského Hradiště přijede a o svých filmech bude s diváky diskutovat. Naprosto zásadní jsou „anarchistická“ díla Pizza, pivo, kouř, Mazaný blázen nebo Jen pár šestáků, která reprezentují skutečně nezávislou část produkce. Neopominuli jsme ani formálně vytříbený a ukázněný debut Lucrecie Martelové Bažina. Raritou je pak v Čechách dosud neuvedený čtyřhodinový opus Zvláštní příběhy, který možná zpočátku připomíná jakousi argentinskou variaci Davida Lynche a jeho seriálu Twin Peaks nebo možná Království Larse von Triera, ale jde o podobnosti čistě náhodné.

Další důležitou součástí programu je výběr z kolumbijské produkce, který se rozprostírá od klasiky politického thrilleru Kondoři se nepohřbívají každý den přes pásmo experimentálních filmů až po současnou verzi tropického thrilleru Pes jí psa. Chtěli jsme tak poukázat na opomíjené země, kde lze také sledovat určité obrození na poli kinematografie. Pro úplnost jsme tedy zařadili také ukázku některých dalších nových kinematografií; například vynikající uruguayskou komedii 25 wattů, paraguayský minimalistický „výjev“ Paraguayská houpací síť nebo honduraské guerillové drama Není země bez pána.

Téměř čtyřicet filmů vytváří pestrou ukázku důležité estetické i tematické tendence současného latinskoamerického filmu, která svým významem již dávno překročila hranice tohoto kontinentu.


Všechna práva vyhrazena / © 2010 Asociace českých filmových klubů / realizace nextWEB / admin

 

Fotogalerie

Vyhledat na webu

  »

Ohlasy osobností

Přečtěte si, co říkají o 36. Letní filmové škole světové filmové osobnosti zde.

Zprávy z LFŠ na ČT

Znělka festivaluFacebook