Novinky Denní aktuality Program Pro návštěvníky Blog LFŠ O festivalu Ke stažení Partneři Kontakty

Hlavní pořadatel


Asociace českých filmových klubůHlavní partneři


 
Navigace:   Program   >>   Doprovodný program   >>   UAAA

UÁÁÁ: Československý filmový plakát 1959 - 1989

Výstava autorských výtvarných filmových plakátů, které vytvořili přední českoslovenští výtvarníci v rozmezí let 1959 -1989 pro Ústřední půjčovnu filmů v Praze.

Návrhům filmových plakátů se od počátku 60. let věnovali významní českoslovenští výtvarníci. Díky specifické atmosféře v tehdejším Československu, kdy neexistovala komerční reklama ani trh, mohly vznikat filmové plakáty naprosto odlišné od soudobé plakátové produkce, jež existovala v ostatních zemích Evropy (kromě Polska, kde tradice autorských filmových plakátů požívala podobně privilegovaného postavení jako v Československu). Výtvarníci nemuseli za každou cenu na plakátech znázorňovat tváře herců a naopak mohli do svých výtvarných návrhů transformovat jazyk své volné tvorby, mnohdy inspirovaný v té době novými uměleckými směry, jako byly pop art, op art, lettrismus, český informel a další. Vznikaly tak filmové plakáty vysoké umělecké úrovně.

Z existenčních důvodů (neexistence trhu s uměním, nemožnost výstav) se plakátové tvorbě, ale i další práci na poli užitého umění (obálky knih, ilustrace apod.), věnovali nejvýznamnější výtvarní umělci té doby, pro něž představovala práce na poli užitého umění jedinou možnost obživy. Tak se zrodil zázrak československého filmového plakátu.

Naše výstava představí více než 120 filmových plakátů těchto autorů:
Jiří Balcar, Karel Vaca, Zdeněk Ziegler, Milan Grygar, Karel Teissig, Josef Vyleťal, Rudolf Němec, Teodor Rotrekl, Zdeněk Kaplan, Zdeněk Palcr, Karal Saudek, Olga Poláčková-Vyleťalová, Jan Kubíček, Bedřich Dlouhý, Karel Machálek, Richard Fremund, Vratislav Hlavatý, Jiří Hilmar, Josef Flejšar, František Zálešák, Eva Galová, Karel Knechtl, Ladislav Dydek, Stanislav Vajce, Břetislav Šebek, Bohumil Štěpán, Jana Laudová, Jaroslav Fišer, Miroslav Vystrčil, Jaroslav Kadlec, Alexej Jaroš, Vladimír Bidlo, Jiří Stach, Stanislav Remeš, Rudolf Altrichter

Vystavené plakáty jsou součástí sbírky filmových plakátů pražské filmové galanterie TERRYHO PONOŽKY. Na internetových stránkách www.terryhoponozky.cz (resp. www.terry-posters.com) si můžete prohlédnout více než 8000 druhů těchto plakátů a dohledat mnohé další zajímavé informace.

Výstava bude probíhat ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti od 17.6. 2010 do 12.9. 2010.

Fotogalerii z čerstvě instalované výstavy naleznete na stránkách Terryho ponožek
Všechna práva vyhrazena / © 2010 Asociace českých filmových klubů / realizace nextWEB / admin

 

Fotogalerie

Vyhledat na webu

  »

Ohlasy osobností

Přečtěte si, co říkají o 36. Letní filmové škole světové filmové osobnosti zde.

Zprávy z LFŠ na ČT

Znělka festivaluFacebook